Jít na vyhledávání

Pulzní generátor toroidních vírů

Nahlásit video / Žádost o odstranění

Tvoje jméno *
Tvůj e-mail *
Zpráva pro administrátora (max 1000 znaků) *

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA.
Ochrana soukromí | Smluvní podmínky

O videu

Autor videa: Milan Nečas
Jan Musil - okomentoval a předvedl celé video

Délka pokusu: 3 minut

Pomůcky: kbelík, svíčka, igelitová fólie, guma, dýmovnice

Cílová skupina: Střední škola

Popis videa

Na jakou vzdálenost dokážete sfouknout svíčku? Jeden krok, dva kroky? Zkuste to na pět. Není to úplně snadné, že? Sotva rozkmitáte plamen. Fouknutím totiž vytváříte proud vzduchu, který je silný, ale neuspořádaný. Velmi rychle ztrácí energii.Potřebujeme zařídit, aby náš proud vzduchu tak snadno neztrácel energii. Abychom to dokázali, tak musíme vytvořit vír, rotující uspořádanou masu vzduchu schopnou udržet si svojí energii na dost dlouho, aby bylo možné zhasnout svíčku nejen na pět, ale třeba i na deset kroků…

Vyjádření odborné poroty

Ahoj kluci,děkujeme za zajímavé video z oblasti mechanického vlnění. Soustředění energie do krátkých "pulzů" je možné nejen sfouknoutím svíčky na větší vzdálenost, ale např. shozením plechovky.Hezky jste zobrazili "zhuštění" vzduchu a jeho šíření prostorem. Je škoda, že jste vysvětlení tohoto zajímavého jevu nevěnovali větší prostor. Naše diváky by jistě zajímalo, jak vůbec takový "torodiní vír" vzniká a čím je oproti jiným vírům zajímavý. Třeba byste pak do videa zapojili i praktické využití těchto vírů, které je např. při hašení požárů v ropných vrtech. Co Vy na to, doplníte své video? Zkuste to!Těšíme se a držíme palce! Odborná porota " Vím proč!"

Komentáře k videu

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit.

Podobná videa

Mechanické vlnění (20)

Pokus s Rubensovou trubicí a demonstrace stojatého vlnění

Video má demonstrovat změnu akustického tlaku způsobenou stojatým vlněním vytvořeným generátorem frekvence (zvuku) , v našem případě reproduktorem.

Hodnocení poroty: 100%

Dopplerův jev

V tomto videu jsem se snažil co nejjednodušeji objasnit Dopplerův jev

Hodnocení poroty: 100%

Harmonické tóny strun

Na houslích a notebooku vám ukážu, jak se tvoří harmonické tóny a jaký může být rozdíl mezi jejich vnímáním a zobrazovanou analýzou.

Hodnocení poroty: 100%

Rubens Tube

V tomto videu bych vám rád představil moje zařízení, Rubens Tube.

Hodnocení poroty: 100%

Chladniho Obrazce

Ve videu jsou demonstrovány Chladniho obrazce. Vysvětlení vzniku těchto obrazců, popis interferenčních vln - které na desce vznikají, ...

Hodnocení poroty: 95%
Vrátit se nahoru