Jít na vyhledávání

vodni hratky

Nahlásit video / Žádost o odstranění

Tvoje jméno *
Tvůj e-mail *
Zpráva pro administrátora (max 1000 znaků) *

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA.
Ochrana soukromí | Smluvní podmínky

O videu

Autor videa: Jana Číhalová

Cílová skupina: Střední škola

Popis videa

1)V prvním pokusu jsme demonstrovali Archimédův zákon v praxi. Napadlo vás někdy proč velké a těžké věci jako lodě plavou a jiné, mnohem lehčí předměty neúprosně klesají ke dnu? Všechno závisí na tom, kolik vody předmět vytlačí. Věci, které vytlačují mnoho vody, jsou nadlehčovány velkou silou. Tato síla (vztlak) způsobuje, že předměty plavou. Kuličky nevytlačily téměř žádnou vodu, a proto se neudržely na hladině a klesly ke dnu, zatímco loď vytlačuje spoustu vody a proto jí voda dává velkou vztlakovou sílu. 2)Nejdříve si z papíru vystříhneme zjednodušený tvar člunu a položíme ho na hladinu. Ted se stačí dotknout klidné hladiny prstem namočeným v saponátu za člunem. Člun se díky povrchovému napětí rozjede dopředu. Saponát totiž zeslabil tah povrchového napětí vody za člunem. Před člunem je ale povrchové napětí stejné jako na začátku, tedy silnější než za člunem. Proto se člun pohybuje kupředu. Podobně funguje i umývání nádobí. Saponát oslabuje přilnavou sílu, kvůli které špína a tuk ulpívají na nádobí. 3)když stlačíme láhev, ve které nám plave vzpřímený čepeček na jehož konci je připevněna plastelína, dojde k poklesu tlaku a čepeček se naplní vodou a potápěč klesne. po poklesu tlaku, čehož docílíme, když sundáme ruce z láhve, z čepečku vyteče voda a stává se lehčím, tím pádem stoupá vzhůru. Stejného principu využívají například ponorky. ty mají speciální nádrže, které se naplní mořskou vodou, plavidlo se stává těžším a potápí se. pumpuje-li se do nádrže vzduch, vytlačí vodu, plavidlo ztratí hmotnost a stoupá k hladině.

Vyjádření odborné poroty

Ahoj holky.



Děkujeme za video se třemi hezkými pokusy s vodou. Je na nich hezky vidět, že s jednoduchými pomůckami můžeme dokázat platnost Archimédova zákona, nebo ukázat existenci povrchového napětí. Škoda, že vysvětlení není úplně přesné a může diváka zmást. V prvním pokus tvrdíte, že vztlaková síla záleží na velikosti těles, ale v obou případech je plastelína stejně "velká". Asi nepůjde o "velikost", ale celkovou hustotu těles - pokud do "velké" lodě uděláme díru, tak se potopí. Důležitá je hlavně celková hustota, a ta je u loďky, jejíž ponořená část není vyplněná jen plastelínou, ale i vzduchem menší než u kuličky ze stejného materiálu. Takže jsme při stejné hmotnosti změnili její objem.



U pokusu s povrchovým napětím bychom měli připomínku k využití saponátů - ty snižují povrchové napětí vody (ne tuku či zbytků jídla) a umožní tak vodě tyto nečistoty "obepnout" a následně odplavit.



Karteziánek z plastelíny je hezký, škoda, že jste nevysvětlily, proč se při stlačení potopí - tam figurují hned dva fyzikální zákony.



Odborná porota " Vím proč!".

Komentáře k videu

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit.

Podobná videa

Mechanika kapalin a plynů (288)

Pokus Křídlo

ve videu je ukázáno a vysvětleno, jakým způsobem se křídlo obtékané proudem vzduchu udrží ve výšce

Hodnocení poroty: 100%

Destrukce láhve

Láhev od vína (ne od "šampusu"!) naplníme do poloviny vodou. Zašpuntujeme a korek seřízneme zároveň s hrdlem.

Hodnocení poroty: 100%

Hasící plyn

Pokus ukazuje vlastnost oxidu uhličitého - má větší hustotu než vzduch, nepodporuje hoření.

Hodnocení poroty: 100%

Atmosférický tlak

V tomto videu demonstruji velice jednoduchý pokus, na základě kterého si dokážeme sílu atmosférického tlaku.

Hodnocení poroty: 100%

Hledá se Bára - určení výšky věže pomocí atmosférického tlaku

Žáci prvního a druhého stupně ZŠ sledují při výstupu na věž mělnického kostela sv.

Hodnocení poroty: 100%

Nenewtonovské kapaliny

Tento snímek vysvětluje pojem "nenewtonovská kapalina". Ukazuje jak a z čeho si jeden druh takovéto kapaliny vyrobit a jak se chová.

Hodnocení poroty: 100%
Vrátit se nahoru