Jít na vyhledávání

Demonstrace Pascalova zákona a funce tvrzeného skla

Nahlásit video / Žádost o odstranění

Tvoje jméno *
Tvůj e-mail *
Zpráva pro administrátora (max 1000 znaků) *

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA.
Ochrana soukromí | Smluvní podmínky

O videu

Autor videa: Jakub Hanáček
Marie Šiková - inspirace

Délka pokusu: 5 minut

Pomůcky: batavská slzička, kleště, zavařovací sklenice, voda

Cílová skupina: Střední škola

Popis videa

Na tento experiment používáme malé kousky rychle zchlazeného skla ve tvaru kapky, tzv. batavské slzičky. Vyrábí se zahřátím skla na teplotu asi 620°C a následným prudkým zchlazením – olejem, vzduchem nebo obyčejnou vodou (princip kalení skla). Tímto procesem zůstane uvnitř skla tažné pnutí, zatím co na jeho povrchu vznikne tlakové napětí a tím získá produkt velkou mechanickou pevnost. Ale při nadměrném zatížení skleněné slzičky (obvykle k tomu dochází při nárazu nebo při snaze o změnu jejího tvaru), které lokálně naruší rovnováhu skla, dojde k překročení hranice pevnosti skla a tím ke spontánnímu rozpadu slzičky. Tento rozpad je velmi rychlý a připomíná malou explozi. Termické předpnutí skel způsobuje nejen extrém-ně vysokou rychlost rozpadu, ale také postupné dělení vzniklého prasknutí skla tak, že se (v ideálním případě) sklo rozpadne na velké množství drobných úlomků, jejichž hrany jsou tupé a u nichž nehrozí nebezpečí zranění. U zmíněných batavských slziček lze rozpad provázený malou explozí nejsnáze vyvolat uštípnutím jejich „ocásku“.

Tohoto jevu využíváme při netradiční demonstraci Pascalova zákona a také při ově-řování základní vlastnosti vody – je prakticky nestlačitelná. Slzičku ponoříme do vo-dy v zavařovací sklenici a uštípneme její tenký konec – tzv. „ocásek“ (rovněž ponořený pod hladinou). Dojde k explozi skleněné slzičky a tím k následné destrukci zavařovací sklenice.

Batavské slzičky dobře demonstrují také princip bezpečnostního kaleného skla často používaného v dopravě. Jako učební fyzikální pomůcka se batavské slzičky objevily v nabídkovém katalogu knihkupectví JČMF např. již v roce 1933.

Tímto experimentem jsme chtěli kromě funkce tvrzeného skla demosnstrovat i platnost Pascalova zákona a skutečnost, že voda je téměř nestlačitelná. Tlak vyvolaný explozí slzičky se šíří všemi směry rovnoměrně a voda, která je nestlačitelná roztrhá sklenici.

Vyjádření odborné poroty

Ahoj Kubo,děkujeme za hezké video, propojující dvě oblasti fyziky - termiku a mechaniku.Velice se nám líbí, že jsi se snažil vysvětlit i prasknutí sklenice a nesoustředil se jen na samotnou "explozi" slzičky.Ve videu říkáš, že tlak, vzniklý prasknutím slzičky, se v kapalině šíří všemi směry. Věděl bys, jakou rychlostí? Příště, prosíme, zvyš hlasitost komentáře, aby bylo vše dobře slyšet.

Odborná porota "Vím proč! "

Komentáře k videu

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit.

Podobná videa

Mechanika kapalin a plynů (313)

Pokus Křídlo

ve videu je ukázáno a vysvětleno, jakým způsobem se křídlo obtékané proudem vzduchu udrží ve výšce

Hodnocení poroty: 100%

Destrukce láhve

Láhev od vína (ne od "šampusu"!) naplníme do poloviny vodou. Zašpuntujeme a korek seřízneme zároveň s hrdlem.

Hodnocení poroty: 100%

Hasící plyn

Pokus ukazuje vlastnost oxidu uhličitého - má větší hustotu než vzduch, nepodporuje hoření.

Hodnocení poroty: 100%

Atmosférický tlak

V tomto videu demonstruji velice jednoduchý pokus, na základě kterého si dokážeme sílu atmosférického tlaku.

Hodnocení poroty: 100%

Hledá se Bára - určení výšky věže pomocí atmosférického tlaku

Žáci prvního a druhého stupně ZŠ sledují při výstupu na věž mělnického kostela sv.

Hodnocení poroty: 100%

Nenewtonovské kapaliny

Tento snímek vysvětluje pojem "nenewtonovská kapalina". Ukazuje jak a z čeho si jeden druh takovéto kapaliny vyrobit a jak se chová.

Hodnocení poroty: 100%
Vrátit se nahoru