Jít na vyhledávání

Destilace nikotinu

Nahlásit video / Žádost o odstranění

Tvoje jméno *
Tvůj e-mail *
Zpráva pro administrátora (max 1000 znaků) *

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA.
Ochrana soukromí | Smluvní podmínky

O videu

Autor videa: Lýdie Leová

Délka pokusu: 12 minut

Pomůcky: Pomůcky kádinka, varná baňka, destilační souprava, vápená H2O, Lugolův roztok, zkumavka, pipeta, injekční stříkačka, 3 cigarety

Cílová skupina: Střední škola

Popis videa

Nejvýznamnější Alkaloidem tabákového kouře je nikotin. Pokus dokazuje obsah nikotinu v tabáku třech cigaret. V 1 cigaretě mohou být až 4 mg nikotinu. Nikotin jsme izolovali vápennou H2O a destilovali v destilační soupravě. Kondenzát jsme potom naředili destilovanou H2O a přidali několik kapek Lugolova roztoku. Hnědá sraženina dokazuje přítomnost nikotinu v destilátu. Pokus demonstruje účinky nikotinu, který proniká do všech tkání organismu a výrazně celý organismus ovlivňuje.

Vyjádření odborné poroty

Ahoj Lýdie,tvé video je zaměřeno na propojení fyziky s chemií. Postup destilace a indikace nikotinu si provedla velice hezky a pečlivě. Jsi velice šikovná a oceňujeme obzvlášť tvou zručnost a upomínku na škodlivost nikotinu v lidském těle, ačkoliv si ho lidské tělo vyrábí samo a v určitých dávkách ho také potřebuje. Určitě víš k čemu. Zvaž, jestli bys tvé video doplnila i o vysvětlení fyzikálních dějů. Např. při destilaci ( kondenzace apod),  nebo vysvětlením jakým způsobem proniká nikotin do buněk. Tato doplnění by tvé video ještě více zkvalitnily a zvedly pomyslnou laťku odborné, z našeho úhlu pohledu preferované, fyzikální kvality. Držíme palce!Moc děkujeme za velice kvalitní a hezké video a těšíme se na další.Odborná porota " Vím proč!"   

Komentáře k videu

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit.

Podobná videa

Biofyzika (8)

Destilace nikotinu

Nejvýznamnější Alkaloidem tabákového kouře je nikotin. Pokus dokazuje obsah nikotinu v tabáku třech cigaret.

Hodnocení poroty: 90%

Newtonův kotouč

Připravili jsme si pro vás pokus, ve kterém se dozvíte, jak funguje skládání barev popsaná Isaacem Newtonem již v roce 1686...

Hodnocení poroty: 85%

odbarvení kečupu

Dnes si odbarvíme kečup pomocí sava, a vysvětlím vám proč se kečup odbarvil

Hodnocení poroty: 80%

dýchání kvasinek

Zkusíme si nafouknout balónek za pomoci kvasinek.

Hodnocení poroty: 75%

Umělé plíce

Tento pokus demonstruje princip dýchání člověka.Nádech a výdech probíhá na základě změny velikosti tlaku v hrudní dutině.

Hodnocení poroty: 75%

Povrchové napětí

Do talíře si nalejeme mléko, nakapeme barvivo a vložíme saponát.

Hodnocení poroty: 70%
Vrátit se nahoru