Jít na vyhledávání

Citrónová elektrárna

Nahlásit video / Žádost o odstranění

Tvoje jméno *
Tvůj e-mail *
Zpráva pro administrátora (max 1000 znaků) *

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA.
Ochrana soukromí | Smluvní podmínky

O videu

Autor videa: David Herbst
Jiří Šůna - Modreátor

Délka pokusu: 60 minut

Pomůcky: Citón, led dioda, měděná a zinková elektroda

Cílová skupina: Střední škola

Popis videa

Ukážeme si na jednoduchém experimentu, jak jednoduše se dá vytvořit elektřina. Můžete to vyzkoušet i doma, když si seženete diodu. Pak už potřebujete jen citrón a měděné a pozinkované hřebíky (nebo plíšky - čím větší plocha, tím větší proud a napětí).

Do rozkrojeného citrónu zapíchněte měděný a pozinkovaný hřebík. Dejte přitom pozor, aby se vzájemně nedotýkaly. Zjistěte napětí mezi nimi – bude zhruba 0,9 voltu. Gratulujeme! Právě jste objevili, že citrón vyrábí elektřinu. Dále zkuste připojit led diodu (měď je plus). Na její rozsvícení budete potřebovat minimálně 4 citróny - ve videu jich je použito 6)

Správný vědec chce mít své závěry podložené pádnými důkazy. Pokud elektřinu vyrábí živý citrón, pak bychom mohli naměřit napětí i ve vymačkané šťávě. Ověřte to. Ponořte oba hřebíky do skleničky se šťávou z citrónu (opět pozor, ať se nedotýkají jeden druhého). Výsledek? Zase napětí kolem 0,9 voltu.(to už se nám do videa bohužel nevešlo..)

Zdrojem elektřiny tedy není živý citrón, ale nejspíš chemické látky z jeho šťávy, třeba kyselina citrónová.
Nebude příčinou napětí něco jiného? Třeba ty dva hřebíky z různých kovů? Přesvědčte se. Zabodněte do citrónu dva stejné hřebíky – je jedno, zda pozinkované, nebo měděné. Napětí mezi nimi bude prakticky nulové. Neobjevili jste tedy jen rostlinnou elektřinu, ale elektrochemickou reakci mezi měděnou a zinkovou elektrodou.(V citrónu ale naměříme větší napětí i proud než například ve vodě a to díky jeho kyselosti).

Nakonec jsme ve videu pro srovnání zapojili ještě diodu do zdroje.

Jak vidíte, od naší původní domněnky jsme se dostali naprosto jinam. Což je pro práci ve výzkumu typické; proto je tak zajímavá a vzrušující.

Vyjádření odborné poroty

Ahoj kluci,



děkujeme za návod na rozsvícení LED diody.



Líbí se nám, že jste se nespokojili jen s tím, že změříte napětí mezi zinkem a uhlíkem, ale zkusíte pomocí takové baterie něco napájet. To je dobře, protože se ukáže, ze jen samotné napětí k rozsvícení diody stačit nebude.



Trochu jsme se lekli, že jste připojili ampérmet sériově, asi jste počítali s tím, že citrónová baterie nebude dodávat velký proud.



Chtělo by doupřesnit, proč baterie spojujete někdy sériově a někdy paralelně - vy to určitě víte, ale bylo by dobré s tím seznámit i naše diváky.



Odborná porota " Vím proč!"

Komentáře k videu

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit.

Podobná videa

Elektrický proud (101)

"První táborová elektrárna"

Video První táborová elektrárna se věnuje na velmi jednoduché úrovni problematice výroby elektrické energie ze Slunce.

Hodnocení poroty: 100%

Senzor pohybu

Video popisuje použití impulzního relé v kombinaci s senzorem pohybu a toto spojení umožňuje zapínat (rozsvítit) věci pouhým mávnutím, ...

Hodnocení poroty: 100%

Led dioda

toto video je o Led diodě. Důležité je dávat pozor na polaritu (plus bývá delší vývod) To bude, jak ukazuji že v prvním případě ...

Hodnocení poroty: 100%

Netradiční zdroj elektrické energie

Jako zdroj elektrické energie nemusí sloužit pouze baterie nebo akumulátor.

Hodnocení poroty: 100%

Kapacitní sensory

Už jste někdy viděli něco, co jakoby magicky reaguje na dotek? Pravděpodobně ano, jelikož se dneska takováto tlačítka používají velmi často.

Hodnocení poroty: 100%

Termoemise a využití v elektronkách + pokus

V tomto videu popíši princip takzvané termoemise, která našla uplatnění v dnešní době spíše historických elektronkách.

Hodnocení poroty: 100%
Vrátit se nahoru