3,0
11
Daniela Martincová
Váš experiment dokazuje, že naše oči (čočky- spojky) veškeré předměty zobrazují jako převrácené, vzhůru nohama. A určitě též víte, že k popisu této skutečnosti používáme principů geometrické optiky s přímočarým šíření světla. A tedy, i tak na provedení lehkým pokusem, jaký jste nám poslali do soutěže, se dá demonstrovat mnohé, třeba i optické přístroje... Pokud vás naše pobídka zaujala, budeme vám držet pěsti a těšit se na vaše další skvělé videa. Odborná porota "Vím proč".
Šipkový paradox
Střední školaOptikaObnovitelné zdroje11. ročník (2025)
Popis videa
Když světlo prochází sklenicí s vodou, mění svůj směr kvůli lomu (refrakci). Válcovitý tvar sklenice působí jako čočka, která obrací směr paprsků a tím i obraz šipky. Náš mozek očekává přímé světlo, takže vnímáme šipku jako otočenou.
Vyjádření odborné poroty
Ahoj Pavle a Filipe, moc vám oběma děkujeme, že jste se rozhodli zapojit se do naší fyzikální soutěže Vím proč. Experiment, který nám prezentujete, je jeden z těch nejčastějších. Příště doporučujeme použít vodu obarvenou např. potravinářským barvivem, vše pak bude mnohem lépe vidět. Rozpínání vzduchu ve skleničce při hořící svíčce vytváří s hladinou vody ve skleničce také jeden zajímavý efekt, kterému by se dalo věnovat. Zkrátka, teď máte nějaké zajímavé podněty na to, jak experiment ještě více vylepšit. Váš experiment dokazuje, že naše oči (čočky- spojky) veškeré předměty zobrazují jako převrácené, vzhůru nohama. A určitě též víte, že k popisu této skutečnosti používáme principů geometrické optiky s přímočarým šířením světla. A tedy, i tak na provedení lehkým pokusem, jaký jste nám poslali do soutěže, se dá demonstrovat mnohé, třeba i optické přístroje. Pokud vás naše pobídka zaujala, budeme vám držet pěsti a těšit se na vaše další skvělé videa. Odborná porota "Vím proč".
O videu
Autor videa
Pavel Kosina
Spoluautoři
Filip Daněk
Délka pokusu
1 minuta
Pomůcky
voda, sklenička, papír, červený fix