Paroplynový cyklus v Teplárně Trmice

Po společenských a politických změnách v listopadu ’89 nastává nová éra Teplárny Trmice. V roce 1992 se v rámci kuponové privatizace stává akciovou společností a v roce 1994 se na popud akcionářů mění její název na Teplárna Ústí nad Labem, a. s. V provozu bylo celkem osm kotelních jednotek a tři turbogenerátory. V závěru roku 1995 byl uveden do provozu nový centrální velín, do něhož je postupně svedeno ovládání veškerého technologického zařízení. Již v květnu téhož roku byla definitivně odstavena mimo provoz plynová havarijní kotelna Kočkov, která měla vykrývat nevyrovnanost dodávek tepla na sídlišti Severní terasa. Následně byla přesunuta do lokality Mojžíř.

Víte, že…

Teplárna Trmice zásobuje cca 27 000 domácností v Ústí nad Labem?

V roce 1995 byla také započata ekologická modernizace teplárny. Stejně jako v klasických elektrárenských provozech se jedná o odsíření spalin z topenišť jednotlivých kotlů. V současné době jsou limity, dané směrnicemi Evropské unie, jiné než byly limity povolené v minulosti, proto teplárna prochází a ještě bude procházet dalšími vlnami ekologizace. Významnou akcí v tomto období byla výstavba dvou turbín o výkonu 2 × 20 MW, které byly využívány hlavně v době příznivých obchodních podmínek na trhu s energiemi.

Paroplynový cyklus

Na jaře 1996 bylo rozhodnuto o stavbě paroplynového zdroje o elektrickém výkonu 70 MW. Paroplynová jednotka byla v provozu od prosince 1998 do roku 2011. Poté byla demontována a odprodána mimo území ČR.

Takzvané polistopadové změny se pochopitelně několikrát podepsaly i na organizačních změnách teplárny, která postupně vystřídala několik vlastníků. Až se v roce 2010 stala součástí skupiny ČEZ.

V teplárně Trmice pracovala paroplynová jednotka celkem 3 roky (do roku 2011), pak byla přesunuta jinam

Víte, že…

V roce 1995 byla započata ekologická modernizace teplárny?

Skupina ČEZ

Ve vlastnictví skupiny ČEZ se o rok později se vrací ke svému původnímu názvu z roku 1992 Teplárna Trmice, a. s. V říjnu 2013 se teplárna stává součástí ČEZ, a. s., a je začleněna společně s teplárnami Hodonín, Poříčí, a Tisová do OJ (organizační jednotka) Teplárny.

Momentálně je v Teplárně Trmice v provozu 6 kotlů o celkovém výkonu 469,2 MWt a 6 turbogenerátorů na výrobu elektrické energie o výkonu 89 MWe. Tepelná energie v páře je do Ústí nad Labem dodávána primárními tepelnými napaječi. Je na ně připojeno více než 1 300 odběrných míst. Teplem je tak zásobováno přibližně 27 000 domácností a řada organizací a podniků ve městě.

Víte, že…

Paroplynová jednotka byla v provozu celých 13 let?

0

Skupina ČEZ

Kontaktní informace

Máte-li k obsahu portálu jakékoliv náměty, postřehy či připomínky – prosím kontaktujte nás. Budeme vděční i za připomínky k nekorektnímu zobrazení stránek, či případnému upozornění na chybu. Děkujeme.


email:info@svetenergie.cz

Kontaktní formulář

KONTROLNÍ KÓD

kontrolní kód Opište prosím do políčka formuláře
text z obrázku

Portál Svět energie provozuje společnost ČEZ. Vyrobil Simopt, s.r.o., Copyright © 2016, Všechna práva vyhrazena

detail