Malá vodní elektrárna Pardubice

Pardubická vodní elektrárna byla první elektrárnou s velkým horizontálním turbosoustrojím, která byla na území tehdejší ČSSR navržena, postavena a v roce 1978 uvedena do provozu. V elektrárně je instalována kolenová Kaplanova turbína s pevným rozváděcím kolem a oběžným kolem o průměru 3,6 m. Turbína zcela neobvykle používá tabulový rychlouzávěr jako provozní. Rozvodna vysokého napětí byla postavena ve venkovním provedení.

Technická koncepce generovala v letech po uvedení do provozu řadu menších i vážných poruch. Teprve celkovou rekonstrukcí elektročásti na vnitřní provedení v budově, úpravami rychlouzávěru, mazání ložisek turbosoustrojí a chlazení technologie v letech 1998–2001 byla výrazně zvýšena provozní spolehlivost. Projektovaná hltnost 64 m3/s a instalovaný výkon 1 960 kW jsou však přesto nedosažitelné a průměrná účinnost turbogenerátoru nepřesahuje 65 %. Maximální hltnost je na hranici 51 m3/s a výkon elektrárny se pohybuje maximálně okolo 1 250 kW.

Vodní dílo v Pardubicích
Horizontální turbosoustrojí

0

Skupina ČEZ

Kontaktní informace

Máte-li k obsahu portálu jakékoliv náměty, postřehy či připomínky – prosím kontaktujte nás. Budeme vděční i za připomínky k nekorektnímu zobrazení stránek, či případnému upozornění na chybu. Děkujeme.


email:info@svetenergie.cz

Kontaktní formulář

KONTROLNÍ KÓD

kontrolní kód Opište prosím do políčka formuláře
text z obrázku

Portál Svět energie provozuje společnost ČEZ. Vyrobil Simopt, s.r.o., Copyright © 2016, Všechna práva vyhrazena

detail