Přečerpávací elektrárna Dalešice

Vodní dílo Dalešice bylo vybudováno na řece Jihlavě v letech 1970–1978 v souvislosti s výstavbou blízké Jaderné elektrárny Dukovany. Pro její provoz dodává nádrž Dalešice tzv. technologickou vodu. Součástí vodního díla jsou nádrž v Dalešicích s objemem 127 mil. m3, vyrovnávací nádrž Mohelno, přečerpávací elektrárna Dalešice a průtočná vodní elektrárna Mohelno.

Víte, že…

Přečerpávací vodní elektrárna Dalešice je z pohledu instalovaného výkonu druhou největší vodní elektrárnou v ČR?

Přehrada

Sypaná hráz s o výšce 100 m a délce 350 m je nejvyšší svého druhu v ČR. Je vybavena hydrotechnickými zařízeními pro převádění velkých vod a vypouštění nádrže. Přehrada vytváří spád a užitečný objem vody pro práci přečerpávací vodní elektrárny a dlouhodobě vyrovnává průtok řeky Jihlavy pod vodním dílem. Snižuje povodňové špičky pod vodním dílem, zajišťuje sedimentaci nečistot z horního toku a naředění odpadních vod z jaderné elektrárny. Přítomnost raků a pstruhů pod navazující vyrovnávací nádrží Mohelno dokazuje pozitivní vliv přehrady na kvalitu vody. Jezero o ploše 480 ha je využíváno i k chovu ryb, tlumení povodní a nadlepšování průtoku v řece v suchém období a k rekreačním účelům.

Víte, že…

Přečerpávací vodní elektrárna Dalešice je schopna najet na plný výkon do 60 sekund?

Unikátní stavba elektrárny – zahnutá do oblouku, 100 m vysoká hráz a „Dalešické moře“
Strojovna vodní elektrárny Dalešice
Turbína Dalešické elektrárny

Turbíny a generátory

Elektrárna a rozvodna jsou umístěny u paty hráze. Na turbíny přivádí vodu čtyři potrubí spojující vtokový objekt s elektrárnou. Turbínové uzávěry jsou tvořeny klapkami. Vtoky a výtoky jsou vybaveny česlemi, hradidly a potřebnými zvedacími mechanismy. Maximální spád vodní přečerpávací elektrárny je 90 metrů. Výrobu energie i pohon v čerpadlovém provozu zajišťují generátory s obousměrným točením. Blokové transformátory převádí napětí generátorů na napětí vývodů. Po nedávných generálních opravách turbosoustrojí činí celkový výkon 480 MW.

Víte, že…

Přečerpávací vodní elektrárna Dalešice je plně automatizována a dálkově ovládána?

Z hlediska instalovaného výkonu je Přečerpávací vodní elektrárna Dalešice druhou největší vodní elektrárnou v České Republice. Hned po Přečerpávací vodní elektrárně Dlouhé stráně. Je významným činitelem při regulaci výkonu celostátního energetického systému, slouží i jako okamžitá výkonová rezerva. Přečerpávací vodní elektrárna Dalešice je schopna najet na plný výkon do 60 sekund. Pro tento účel je elektrárna plně automatizována a dálkově ovládána buď z výrobního dispečinku elektrárenské společnosti ČEZ, a. s., nebo z dispečinku provozovatele přenosové soustavy ČEPS, a. s.

Unikátní stavba elektrárny – zahnutá do oblouku, 100 m vysoká hráz a „Dalešické moře“

Navštivte Infocentrum Přečerpávací vodní elektrárny Dalešice

Víte, že…

Sypaná hráz o výšce 100 m a délce 350 m je nejvyšší svého druhu v ČR?

0

Skupina ČEZ

Kontaktní informace

Máte-li k obsahu portálu jakékoliv náměty, postřehy či připomínky – prosím kontaktujte nás. Budeme vděční i za připomínky k nekorektnímu zobrazení stránek, či případnému upozornění na chybu. Děkujeme.


email:info@svetenergie.cz

Kontaktní formulář

KONTROLNÍ KÓD

kontrolní kód Opište prosím do políčka formuláře
text z obrázku

Portál Svět energie provozuje společnost ČEZ. Vyrobil Simopt, s.r.o., Copyright © 2016, Všechna práva vyhrazena

detail