Vodní elektrárna Hněvkovice

Elektrárna Hněvkovice byla uvedena do provozu v roce 1992 v souvislosti s výstavbou Jaderné elektrárny Temelín. Nádrž o obsahu 22,2 mil. m3 vody (vodní hladina pokrývá 312 ha) vzdouvá hladinu řeky Vltavy v délce 18,6 km až k jezu v Hluboké nad Vltavou nedaleko Českých Budějovic. Slouží jak k využívání hydroenergetického potenciálu, tak jako rezervoár technologické vody pro areál temelínské elektrárny. Pro tento účel je na levém břehu, nedaleko přehrady a vodní elektrárny, postavena výkonná čerpací stanice s rozvodnou 110 kV. V elektrárně jsou instalována dvě soustrojí s Kaplanovými turbínami (2 × 4,8 MW). Provoz vodní elektrárny je plně automatizován a je dálkově řízen z centrálního dispečinku vltavské kaskády ve Štěchovicích.

Víte, že…

Elektřina z generátorů je vedena přímo do rozvodny čerpací stanice temelínské elektrárny?

Po velkém dešti se nejlépe projeví „čisticí“ schopnost vodního díla Hněvkovice

Technologie

Vodní dílo Hněvkovice vzniklo v letech 1986–1992. Betonová přehrada s výškou 16,5 m spojuje oba břehy 191 m dlouhou mostovkou na koruně hráze. V hrázi jsou zabudovány tři přelivy o šířce dvanáct metrů, spodní základová výpust a stavební část plavební komory. Kaplanovy turbíny jsou umístěny v betonovém prodloužení paty hráze. Šachty generátorů jsou na ochranu proti povětrnostním vlivům zakryty ocelovými poklopy. Elektřina z generátorů o napětí 6,3 kV je vyvedena přímo do rozvodny čerpací stanice temelínské elektrárny.

Víte, že…

Elektrárna Hněvkovice funguje již od roku 1992?

0

Skupina ČEZ

Kontaktní informace

Máte-li k obsahu portálu jakékoliv náměty, postřehy či připomínky – prosím kontaktujte nás. Budeme vděční i za připomínky k nekorektnímu zobrazení stránek, či případnému upozornění na chybu. Děkujeme.


email:info@svetenergie.cz

Kontaktní formulář

KONTROLNÍ KÓD

kontrolní kód Opište prosím do políčka formuláře
text z obrázku

Portál Svět energie provozuje společnost ČEZ. Vyrobil Simopt, s.r.o., Copyright © 2016, Všechna práva vyhrazena

detail