Jít na vyhledávání

Skupina ČEZ získala ve Francii povolení pro výstavbu a provoz větrných elektráren o výkonu 42,4 MW. První se začne stavět již na přelomu roku.

19. 04. 2018
Autor

Autor: ČEZ

Skupina ČEZ získala ve Francii povolení pro výstavbu a provoz větrných elektráren o výkonu 42,4 MW. První se začne stavět již na přelomu roku.

Výstavba první pevninské větrné farmy Skupiny ČEZ ve Francii bude zahájena na přelomu let 2018/19. ČEZ v současné době vlastní nezbytná povolení pro projekty ve čtveřici lokalit o celkovém instalovaném výkonu 42,4 MW.

„Jsme rádi, že naše projekty na francouzském trhu obnovitelných zdrojů postupují rychle do fáze výstavby. Rámcové investiční podmínky pro investory do OZE ve Francii, zejména nastavení smluv na výkup elektřiny, zaručují našim projektům očekávanou míru návratnosti. Podobnými akvizicemi v zemích se stabilním regulatorním prostředím pokračujeme v naplňování naší strategie s cílem navýšit provozní zisk před odpisy z obnovitelných zdrojů o 3 mld. Kč. Soustředíme se nyní zejména na projekty ve fázi developmentu v Německu a ve Francii, kde můžeme uplatnit vysokou úroveň našeho know-how v oboru,“ uvedl Tomáš Pleskač, ředitel divize nová energetika a distribuce.

ČEZ vstoupil na francouzský trh obnovitelných zdrojů loni v létě prostřednictvím akvizice devíti projektů větrných farem získaných od renomované developerské společnosti ABO Wind. Během následujících 5 let může být celkem postaveno až 100 MW instalovaného výkonu. Elektrárny disponují 15letou provozní podporou formou prémie k tržní ceně ve výši odpovídající kontraktům na výkup elektřiny z roku 2016.

ČEZ průběžně sleduje vhodné příležitosti v oblasti obnovitelných zdrojů a nových technologických řešení také v dalších evropských zemích s cílem vystavět stabilní portfolio aktiv v různých fázích životního cyklu a zároveň poskytovat navazující služby plnící potřeby široké škály zákazníků. Do roku 2023 má za cíl vytvořit soubor projektů obnovitelných zdrojů o instalovaném výkonu až 1 000 MW.

„Díky provozování rozsáhlého portfolia obnovitelných zdrojů jsme získali cenné zkušenosti pro decentralizovanou energetiku budoucnosti, například v Německu máme nový hybridní kontrakt na údržbu, který nám umožňuje využívat znalosti z provozu rumunského parku Fantanele-Cogealac. Kromě toho naše dosavadní aktivity na trzích zejména v Německu a ve Francii přinesly také výrazně lepší pozici pro vyjednávání kontraktů s výrobci větrných turbín,“ říká Martin Pacovský, který v ČEZ vede útvar obnovitelné zdroje.


Pozitivní vývoj také na německém trhu

Po zmíněném Rumunsku s největším pevninským parkem v Evropě o výkonu 600 MW provozuje Skupina ČEZ největší portfolio větrných elektráren v Německu. Její dceřiné společnosti provozují po celé zemi od Baltu až po Alpy 53 větrných elektráren v desítce parků o celkovém instalovaném výkonu téměř 135 MW. Loni tyto elektrárny vyprodukovaly téměř 270 milionů kWh ekologické elektřiny a pokryly spotřebu zhruba 90 tisíc německých domácností. Letošní očekávání od stávajícího německého portfolia se pohybuje kolem hranice 300 milionů kWh.

Německo je, vzhledem k dlouhodobé stabilitě podmínek investorského prostředí, etablovanému systému aukčních mechanismů pro kompetitivní stanovení výše podpory a celkové rozvinutosti trhu zárukou dobré návratnosti projektů. Působení na německém trhu OZE je zároveň výhodné z pohledu přenosu zkušeností s fungováním systému aukcí, jejichž model by mohl být v nejbližší budoucnosti zaveden i v České republice. Neposledně se tým ČEZ z německého Hamburku intenzivně věnoval vypracování prediktivního modelu pro stanovení odhadu výsledné ceny v aukcích s možností jeho využití v tuzemském prostředí.


Věděli jste, že…

  • Skupina ČEZ provozuje v Evropě větrné parky o souhrnném instalovaném výkonu přesahujícím 700 MW?
  • téměř 50% portfolia Skupiny ČEZ v sektoru větrných elektráren v západní Evropě se nachází ve stádiu developmentu, a to díky vlastnictví projektů ve Francii o celkovém instalovaném výkonu více než 100 MW?

Vrátit se nahoru