Mladí čeští fyzici získali 3 medaile na Mezinárodní fyzikální olympiádě
Jednu stříbrnou a dvě bronzové dovezli nejlepší středoškolští fyzici z mezinárodního klání v portugalském Lisabonu. Medaile pro gymnazisty z Havířova, Olomouce a Prahy doplnila čestná uznání pro zbylé dva členy českého družstva z Vyškova a Kroměříže. Na olympiádě bojovali proti 396 dalším účastníkům z celého světa.
Jindřich z Gymnázia Olomouc-Hejčín na 49. Mezinárodní fyzikální olympiádě úspěšně obhájil stříbro z loňského ročníku, Šimon z Gymnázia Havířov se opět radoval z bronzu. Úspěšnou dvojici doplnil s bronzovou medailí Jakub z Gymnázia Praha-Opatov. Na vrcholové soutěži světa ve fyzice se utkali nejlepší studenti z 87 zemí, z toho 26 z Evropské unie.
„Konkurence je skutečně tvrdá, zvláště z asijských zemí. Ostatně, v letošním ročníku dosáhli na zlatou medaili jen tři studenti z Evropské unie, dominovaly Čína s Indií, následované Singapurem, Ruskem či Jižní Koreou. Jsem rád, že si Česká republika drží pozici respektovaného soupeře,“ uvedl vedoucí české výpravy Jak Kříž z Katedry fyziky Přírodovědné fakulty Univerzity v Hradci Králové. Ta pro finalisty mezinárodní olympiády zajistila přípravné soustředění. „Tradičně jsou naši studenti silní v teorii, což dokazuje například Jindřichův plný počet bodů za první teoretickou úlohu. Bohužel ale ztrácejí cenné body v experimentální části. Možnosti věnovat se fyzikálním pokusům jsou na našich školách zkrátka velmi omezené,“ doplňuje Kříž.
Handicap českých studentů se snaží dlouhodobě zmírnit Skupina ČEZ. „Podporujeme školy, které motivují žáky k účasti na fyzikálních a matematických olympiádách, prostřednictvím programu Oranžová učebna Nadace ČEZ. Ten umožňuje nákup potřebného vybavení na pokusy právě do učeben a laboratoří,“ říká manažer útvaru strategický nábor Skupiny ČEZ Pavel Puff.
Na mezinárodních olympiádách je zvykem, že účastníci řeší reálné fyzikální problémy. Letos se tak teoretické úlohy věnovaly gravitačním vlnám zachyceným americkým interferometrem LIGO či hledání neutrina z protonové srážky realizované v urychlovači LHC v Ženevě. Třetí úloha z oblasti medicínské fyziky zkoumala například vliv elasticity žil na proudění krve nebo tepelné dávky nutné pro léčbu zhoubného nádoru pomocí infračerveného záření. Experimentální úlohy se pak soustředily na polem řízené tranzistory FET a dále na chování termoplastického polyuretanového vlákna.
Olympiády se zúčastnili talentovaní studenti, kteří prošli všemi koly národní soutěže. Přípravu českého týmu podpořila Skupina ČEZ, která již devátým rokem přispívá na aktivity Jednoty českých matematiků a fyziků.