Jít na vyhledávání

Nejlepší fyzikář roku 2018 je z Gymnázia Dobruška: pro svou školu získal 200 tisíc korun od Nadace ČEZ

29. 03. 2019
Autor

Autor: ČEZ

Nejlepší fyzikář roku 2018 je z Gymnázia Dobruška: pro svou školu získal 200 tisíc korun od Nadace ČEZ

Jeho žáci mu přezdívají Hylbert Matematikus – v jeho hodinách se totiž málokdy nudí. Josef Hylský z Gymnázia Dobruška v Královéhradeckém kraji totiž prokládá učivo matematiky a fyziky různými soutěžemi a vtipnými historkami, takže je o zábavu postaráno. I proto jej jeho svěřenci přihlásili do učitelského klání Zlatý Ámos. Zaměstnance Skupiny ČEZ, která je dlouholetým partnerem soutěže, rodák z Náchoda zaujal natolik, že mu přiřkli titul ČEZ Ámos a šek na 200 tisíc korun na technické vybavení k tomu.

Jako malý chtěl být ředitelem zoo. Od prvního ročníku gymnázia ale Josef Hylský přirozeně směřoval k učitelství. „Proč zrovna fyzika? Měl jsem štěstí na skvělé učitele a zkoumání přírody mi bylo vždy blízké. Byla to pro mne jasná volba,“ říká čerstvý laureát, kterého prý žáci s účastí v soutěži Zlatý Ámos postavili v podstatě před hotovou věc. Svého třídního učitele popsali natolik poutavě a živě, že si od zaměstnanců Skupiny ČEZ vysloužil nominaci v kategorii fyzikářů. Kromě zábavného stylu učení vyzdvihli i laskavost, obětavost a smysl pro spravedlnost.

Skupina ČEZ v rámci soutěže Zlatý Ámos vyhlásila anketu o nejoblíbenějšího fyzikáře již pošesté. „Podpoře učitelů fyziky se věnujeme již řadu let. Energetika se bez technicky vzdělaných lidí neobejde a vztah k přírodovědným předmětům zásadně určuje právě osobnost učitele. Proto podporujeme ty, kteří umí děti zaujmout a nadchnout,“ říká členka představenstva a ředitelka Nadace ČEZ Michaela Chaloupková. S výhrou ČEZ Ámos je spojený finanční příspěvek ve výši 200 tisíc korun, právě na vybavení učeben technických předmětů.

A jaký má Hylský recept na výuku předmětu, který nepatří mezi českými studenty zrovna k těm nejoblíbenějším? „Baví mě výuka praktickou formou, kdy sami žáci objevují různé jevy, hledají souvislostí a formulují fyzikální zákony. Svou úlohu chápu více jako průvodce, než nositele informací, které je třeba do žáků dostat. Věřím, že by učitel měl žákům vytyčovat cestu, pokládat ve správnou chvíli správné otázky, probouzet v nich touhu hledat řešení a ověřovat jeho správnost. Pokud se toto podaří, žáci se fyziku naučí i bez úmorného opisování textů z učebnice,“ přibližuje svou metodu.

Jak výhru Gymnázium Dobruška využije, zatím rozhodnuto není, sám Hylský má hned dva nápady. Tím prvním je rekonstrukce nějakého prostoru ve škole na badatelnu, kde by mohl s žáky objevovat různé fyzikální zajímavosti, ať už v rámci běžných laboratorních prací, nebo v rámci zájmového kroužku. Druhým nápadem je nákup nových pomůcek, zejména pro výuku mechanického kmitání a vlnění. Škola také zvažovala nákup souprav pro kroužek robotiky.

Vizitka Mgr. Josef Hylský

Narodil se v Náchodě, celý život bydlí v Novém Městě nad Metují. Po gymnáziu v Dobrušce studoval bakalářský obor Fyzika zaměřená na vzdělávání na Matematicko-fyzikální fakultě UK v Praze. Na stejné škole pak pokračoval i ve studiu magisterského oboru Učitelství matematiky - fyziky pro SŠ, které dokončil v roce 2010. Po studiu nastoupil na VOŠ a SPŠ stavební arch. Jana Letzela v Náchodě, kde kromě matematiky a fyziky vyučoval i informatiku a ekonomiku. V roce 2014 se vrátil do Dobrušky a postavil se na opačnou stranu katedry. Kromě učitelství se věnuje komunální politice, rád cestuje a sbírá poštovní známky.

Laureáti ČEZ Ámos

Školní rok

Vítěz

Škola

2013/2014

Jaroslav Koreš

Gymnázium J. V. Jirsíka, České Budějovice

2014/2015

Jana Czuchová

Základní škola T. G. Masaryka, Hrádek nad Nisou

2015/2016

Jaroslav Reichel

Střední škola sdělovací techniky, Praha

2016/2017

Alena Šedivá

Gymnázium Pierra de Coubertina, Tábor

2017/2018

Vladimír Vochozka

ZŠ Planá nad Lužnicí

2018/2019

Josef Hylský

Gymnázium Dobruška

Systematickému náboru a podpoře technického vzdělávání se ČEZ věnuje již od roku 1992. Provozuje vzdělávací portál Svět energie, nabízí učitelům technických oborů tematické exkurze i semináře zaměřené na zkvalitnění výuky, vydává studijní materiály pro všechny typy škol a zapojuje své odborníky do výuky na vysokých školách. Dlouhodobě podporuje matematické a fyzikální olympiády.

Vrátit se nahoru