Jít na vyhledávání

Dětské domovy Ústeckého kraje zajistí péči v elektromobilech od Skupiny ČEZ

24. 06. 2019
Autor

Autor: ČEZ

Dětské domovy Ústeckého kraje zajistí péči v elektromobilech od Skupiny ČEZ

V rámci Smlouvy o vzájemné spolupráci mezi ČEZ, a. s., a Ústeckým krajem pro letošní rok se naplnil projekt elektromobility letos převážně pro Dětské domovy Ústeckého kraje. Celkem 22 elektromobilů a k nim stejný počet dobíjecích stanic darovaných Skupinou ČEZ poslouží zejména k městské přepravě dětí z dětských domovů do zdravotnických zařízení, k zajištění zásobování dětských domovů i převozu dětí na různé akce a soutěže.

rozvoj elektromobility v tomto regionu roste skokovým tempem. Po loňském předání 19 elektromobilů sociálním ústavům se tak letos rozrostla elektromobilová flotila Ústeckého kraje o dalších 22 vozů. 17 jich zamířilo do dětských domovů, další 5 využijí sociální ústavy.

„Rozsah aktivit a služeb Skupiny ČEZ v oblasti elektromobility se stále rozšiřuje. Zvyšující se poptávce vycházíme vstříc nabídkou komplexních řešení jak pro veřejný a korporátní sektor tak i pro retailové zákazníky. V rychlém tempu pokračujeme také ve výstavbě nových stanic, zejména rychlodobíjecích, kterých už v naší síti provozujeme více než sto. Těší mě, že tato čistá forma dopravy nachází symbolicky své užití právě v tomto kraji, kde byla a je vysoká poptávka po řešeních vstřícných k životnímu prostředí. Elektromobilita má totiž potenciál právě v městských aglomeracích nebo zalidněných regionech s hustou sítí komunikací, kde je prostor pro elektrický pohon jak v individuální tak i ve veřejné dopravě,“ uvedl generální ředitel Skupiny ČEZ Daniel Beneš.

„Velmi si spolupráce se skupinou ČEZ nejen v této oblasti vážím. Elektromobily využívají pro služební cesty zaměstnanci krajského úřadu již několik let. Dlouhodobě podporuje kraj i vznik nových dobíjecích stanic. Od loňského roku mohou výhody elektromobilů využít pro svou náročnou práci i pracovníci v sociálních službách, teď se seznam rozšíří i o školská zařízení. Všechna auta byla vybrána tak, aby maximálně vyhovovala jejich potřebám,“ popsal význam spolupráce se skupinou ČEZ hejtman Oldřich Bubeníček.

Odbor školství, mládeže a tělovýchovy Krajského úřadu Ústeckého kraje doporučil 17 dětských domovů a Odbor sociálních věcí doporučil 5 sociálních ústavů, kterým energetická společnost ČEZ darovala cekem 22 elektromobilů a 22 dobíjecích stanic. Pracovníkům v dětských domovech i v sociálních službách poslouží především k přepravě dětí a klientů do lékařských zařízení po městě, rozvozu stravy, zásobování a zajištění další nezbytné agendy.

Jednotlivým organizacím ČEZ na základě jejich požadavků daroval vozy značek VW e-Golf, Nissan eNV 200 v celkové hodnotě 25 milionů korun. Součástí předávky uživatelům byla i ukázka užívání vozidla a jeho dobíjení.

Na území Ústeckého kraje provozuje Skupina ČEZ aktuálně 19 veřejných dobíjecích stanic, z toho 11 rychlodobíjecích schopných doplnit 80 % kapacity baterie elektromobilu za 20-30 minut. Veřejné dobíjecí stanice ČEZ jsou k dispozici např. v lokalitách Ústí nad Labem, Děčín, Chomutov, Most, Teplice, Litoměřice, Trmice, Prunéřov, Ledvice nebo v Hrušovanech. Většina jich je zároveň pohodlně dostupných z přilehlých významných silničních tahů.

Projekt Elektromobilita ČEZ spolupracuje s cca 50 partnery z řad automobilek, obchodních center, komerčních subjektů či radnic po celé České republice. V kategorii územních celků jde vedle Ústeckého kraje například také o Liberecký kraj a Moravskoslezský kraj, z řad institucí a ministerstev jsou to zejména Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo práce a sociálních věcí a Ministerstvo dopravy.

Po loňských rekordních 725 nových registracích elektromobilů a dosavadních 295 letos překročil aktuální počet elektrických vozů v České republice hranici 2,5 tisíce vozů. Třicítka aut na elektrický pohon tvoří vozový park projektu Elektromobilita ČEZ nebo jeho partnerů.

Podobně jako v dalších vyspělých zemích Evropy, i v České republice se elektrická auta definitivně stávají běžnou součástí zejména městského provozu. To se promítá do všech oblastí týkajících se prodeje a servisu elektromobilů. Odhady vývoje trhu předpokládají v průběhu několika let v ČR roční prodeje několika tisíc vozidel s elektrickým pohonem.

Vrátit se nahoru