Jít na vyhledávání

Rekordních 6,3 milionu darují lidem v nouzi zaměstnanci Skupiny ČEZ společně s Nadací ČEZ u příležitosti Giving Tuesday.

04. 12. 2019
Autor

Autor: ČEZ

Rekordních 6,3 milionu darují lidem v nouzi zaměstnanci Skupiny ČEZ společně s Nadací ČEZ u příležitosti Giving Tuesday.

Díky zaměstnancům ČEZ bylo letos do charitativního projektu „Plníme přání, myslíme na druhé“ nominováno 104 osob z jejich okolí, které se ocitly v těžké životní situaci. Během měsíce a půl pak dokázali mezi sebou vybrat přes tři miliony korun, které následně Nadace ČEZ zdvojnásobila na konečných 6 330 562 korun. Rekordní suma, oznámená u příležitosti dnešního mezinárodního dne dárcovství Giving Tuesday, přesáhla loňskou částku o 1,4 milionu korun.

Projekt „Plníme přání, myslíme na druhé“ organizuje společnost ČEZ již třináctým rokem. Loni i letos nabídla zaměstnancům, aby se napřímo zapojili do rozhodování, komu přispět. Zaměstnanci mohou nejprve sami navrhnout někoho ze svého okolí, kdo podle nich potřebuje pomoci v nelehké životní situaci. Zaměstnanec se tak stává ambasadorem jím navrhovaného příjemce – společně sepisují životní příběh příjemce i plán, na co by byl finanční příspěvek využit. Z došlých návrhů jsou pak vybrány ty, které splňují podmínky grantového řízení Nadace ČEZ. Příběhy jsou následně zveřejněny na interní síti společně s výzvou všem zaměstnancům k dobrovolnému dárcovství. Přispět mohou jak konkrétnímu člověku, jehož příběh je nejvíce oslovil, tak na souhrnnou platformu, z níž se finance rozdělují rovným dílem mezi všechny zúčastněné.

„Příběhy, s nimiž se v rámci sbírky Plníme přání setkáváme, jsou hodně emotivní, ale zároveň inspirující. Nechybí v nich odhodlání poprat se s osudem, radost i z drobných úspěchů, ambice žít plnohodnotně i přes nemoc nebo postižení. Velmi si proto vážím každého příspěvku od našich zaměstnanců,“ uvádí ředitelka divize správa a lídr udržitelného rozvoje společnosti ČEZ Michaela Chaloupková. Letos přispělo celkem 1 841 zaměstnanců ČEZ a integrovaných dcer v České republice, tedy zhruba každý osmý.

Ze 104 přihlášených příjemců tvoří dvě třetiny děti do 18 let. Většinou se potýkají se zdravotním handicapem, proto jsou nejčastějším přáním kompenzační pomůcky, osobní asistence nebo speciální rehabilitační či léčebné pobyty. Dospělí účastníci nejvíce toužili po větší samostatnosti – například prostřednictvím lepších vozíčků, speciálně upravených automobilů nebo výpočetní technice, která jim umožní pracovat.

Mezi letošními příjemci, kterým energetici splnili sen, byla i trojčata Koláčkova, nominovaná zaměstnankyní Zdeňkou Šťastnou z Jaderné elektrárny Dukovany. „S rodinou jsem se seznámila přes sestru. Vídáme se pravidelně už asi pět let, jezdím k nim jako k přátelům. Péče o kluky je velmi náročná, všichni tři jsou na vozíčku a s mentálním postižením. Aby mohli být doma, chodí vypomáhat asistenti, jenže to je pro rodinu finančně náročné. Proto jsem ráda, že kolegové letos pomáhali tak štědře,“ uvádí Šťastná. Trojčata David, Vojta a Olda získala v projektu celkem 90 tisíc korun.

Částku, kterou vyberou zaměstnanci, následně Nadace ČEZ dorovnává na dvojnásobek. Letošní ročník byl opět rekordní: loni činila finální částka 4 925 684 Kč, letos putuje k lidem v tíživé životní situaci ještě o 1,4 milionu více (tedy nárůst o víc než čtvrtinu). Od roku 2007, kdy projekt Plníme přání vzniknul, darovali zaměstnanci společně s Nadací ČEZ dohromady přes 31 milionů korun. Letošním motivem byla stejně jako loni pomoc lidem v tíživé životní situaci. Během třinácti let trvání projektu například zaměstnanci Skupiny ČEZ pomáhali mladým lidem z náhradních rodin na startu do života, obětem zemětřesení v Japonsku, obyvatelům azylových domů či osobám se smyslovým postižením.

Vrátit se nahoru