Jít na vyhledávání

Oblíbení fyzikáři mohou opět soutěžit o titul ČEZ Ámos a 200 tisíc korun pro svou školu. Nominace končí na Silvestra.

12. 12. 2019
Autor

Autor: ČEZ

Oblíbení fyzikáři mohou opět soutěžit o titul ČEZ Ámos a 200 tisíc korun pro svou školu. Nominace končí na Silvestra.

Ačkoliv fyzika opakovaně končí v žebříčcích popularity školních předmětů na zadních příčkách, jsou lidé, kteří pro ni dokáží děti nadchnout. Oblíbené fyzikáře mohou žáci základních a středních škol až do 31. prosince nominovat do soutěže ČEZ Ámos – Fyzikář roku v rámci celostátního klání Zlatý Ámos. Vítěz pro svou školu vyhraje 200 tisíc korun na technické vybavení učebny.

Skupina ČEZ v rámci soutěže Zlatý Ámos vyhlásila anketu o nejoblíbenějšího fyzikáře již posedmé. Z dosavadních výsledků vyplývá, že nejpoutavěji se fyzika učí v Jihočeském kraji – od ročníku 2013/2014 se z titulu ČEZ Ámos radovali hned tři tamní kantoři. Další tři pocházeli ze škol v Libereckém kraji, z Prahy a z Královéhradeckého kraje. Recept na úspěch byl ale u všech velmi podobný: jejich hodiny fyziky jsou plné zajímavých pokusů, povzbuzují žáky v samostatném hledání souvislostí a správných odpovědí, je s nimi legrace, jsou spravedliví a záleží jim na vzájemné důvěře.

„Energetika se bez technicky vzdělaných lidí neobejde. Vztah k přírodovědným předmětům přitom děti získávají již na základní škole a zásadně jej formuje právě osobnost učitele. Proto podporujeme ty pedagogy, kteří umí děti zaujmout a nadchnout. Nesmírně si vážíme práce všech ČEZ Ámosů-fyzikářů, které jsme měli tu čest doposud podpořit,“ říká Michaela Chaloupková, ředitelka divize správa ČEZ.

Vítěz ankety Ámos-fyzikář získá od Nadace ČEZ pro svou školu 200 tisíc korun na vybavení učebny technických předmětů. Nominace Zlatého Ámose končí 31. prosince 2019.

Laureáti ČEZ Ámos

Školní rokVítězŠkola
2013/2014Jaroslav KorešGymnázium J. V. Jirsíka, České Budějovice
2014/2015Jana CzuchováZákladní škola T. G. Masaryka, Hrádek nad Nisou
2015/2016Jaroslav ReichelStřední škola sdělovací techniky, Praha
2016/2017Alena ŠediváGymnázium Pierra de Coubertina, Tábor
2017/2018Vladimír VochozkaZŠ Planá nad Lužnicí
2018/2019Josef HylskýGymnázium Dobruška

Systematickému náboru a podpoře technického vzdělávání se ČEZ věnuje již od roku 1992. Provozuje vzdělávací portál Svět energie, nabízí učitelům technických oborů tematické exkurze i semináře zaměřené na zkvalitnění výuky, vydává studijní materiály pro všechny typy škol a zapojuje své odborníky do výuky na vysokých školách. Dlouhodobě podporuje matematické a fyzikální olympiády.

Vrátit se nahoru