Jít na vyhledávání

Fyzikáři roku jsou plyšák Emil a Jana Doubková z Duchcova: pro svou školu získali 200 tisíc korun od Nadace ČEZ

27. 03. 2020
Autor

Autor: ČEZ

Fyzikáři roku jsou plyšák Emil a Jana Doubková z Duchcova: pro svou školu získali 200 tisíc korun od Nadace ČEZ

Co pochopí Emil, zvládneme i my – to je heslo žáků Jany Doubkové ze základní školy Antonína Sochora v Duchcově na Teplicku. Fyzikální principy a rovnice si tak s nimi ve třídě procvičuje i zvídavé plyšové kuře. Oblíbená třídní učitelka navíc neváhá hodiny zpestřit pokusy a názornými pomůckami, které si často vyrábí sama. I proto ji její svěřenci přihlásili do učitelského klání Zlatý Ámos. Zaměstnance Skupiny ČEZ, která je dlouholetým partnerem soutěže, učitelka zaujala natolik, že jí přiřkli titul ČEZ Ámos a šek na 200 tisíc korun na technické vybavení k tomu.

Severočeská rodačka vystudovala pedagogiku matematiky a fyziky a v Duchcově učí již 20 let. Řídí se krédem škola hrou, což znamená, že místo drcení vzorečků a rovnic v jejích hodinách žáci neustále něco pozorují, zjišťují, zkoušejí, sestrojují nebo vyvozují. Kromě plyšového Emila jim fyzikální zákony pomáhají pochopit i nejrůznější pokusy a názorné pomůcky.

„Když dětem zahraju divadlo, udělám si ze sebe legraci, nebo si samy vyzkoušejí, jak to, co se právě učíme, mohou využít v běžném životě, zapamatují si to mnohem lépe, než když budou jen počítat příklady. Fyzika přece skýtá tolik možností, jak ji učit zábavně,“ říká Doubková. Kromě toho ji ale žáci v nominaci na Zlatého Ámose pochválili i za trpělivost, vstřícnost a ochotu vždy pomoci. To ostatně potvrzuje i v současnosti, kdy chodí hlídat děti sestřiček v nemocnici, po večerech pak kontroluje, jak se žáci popasovali s učivem zadaným on-line. I proto ji zaměstnanci ČEZ zvolili fyzikářkou roku.

Skupina ČEZ v rámci soutěže Zlatý Ámos vyhlásila anketu o nejoblíbenějšího fyzikáře již posedmé, kantor ze severních Čech ale vyhrál vůbec poprvé. „Energetika stojí a padá s technicky vzdělanými lidmi. O to, zda se dítě jednou rozhodne techniku studovat, se přitom hraje už na základní škole. Proto dlouhodobě podporujeme pedagogy, kteří svým nadšením a elánem dokáží děti pro fyziku zaujmout,“ říká členka představenstva ČEZ Michaela Chaloupková. S výhrou ČEZ Ámos je spojený finanční příspěvek ve výši 200 tisíc korun, právě na vybavení učeben technických předmětů.

Jana Doubková neskrývala z výhry nadšení. Hned, jak se obnoví běžná výuka, má v plánu to s dětmi pořádně oslavit. Jak příspěvek od Nadace ČEZ využije, zatím rozhodnuto není. „Mám k dispozici krásnou novou učebnu, ale se starým vybavením, tak by bylo fajn nakoupit moderní pomůcky. To víte, s dětmi se toho taky spousta rozbije, neustále dokupujeme kádinky, odměrky apod. Určitě se nad tím budeme muset zamyslet,“ říká.

Vizitka Jany Doubkové

Jana se narodila v Duchcově, a ačkoli bydlí v Košťanech, zůstala věrná svému rodnému městu, kde aktuálně učí na druhém stupni ZŠ Antonína Sochora. Vystudovala gymnázium v Duchcově, poté její cesta vedla na VŠ Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, kde vystudovala obor Matematika a Fyzika se zaměřením pro učitelství. Kromě těchto předmětů učí též chemii, při které je jejím dobrým pomocníkem plyšové kuře Emil, který vždy objasní i tu nejtěžší právě probíranou látku. Ve škole kromě výuky vede badatelský kroužek. Jana je sportovkyně a vždy, když počasí dovolí, do práce vyrazí na kole. Kromě cyklistiky také velice ráda plave a lyžuje.

 

Laureáti ČEZ Ámos

Školní rok

Vítěz

Škola

2013/2014

Jaroslav Koreš

Gymnázium J. V. Jirsíka, České Budějovice

2014/2015

Jana Czuchová

Základní škola T. G. Masaryka, Hrádek nad Nisou

2015/2016

Jaroslav Reichel

Střední škola sdělovací techniky, Praha

2016/2017

Alena Šedivá

Gymnázium Pierra de Coubertina, Tábor

2017/2018

Vladimír Vochozka

ZŠ Planá nad Lužnicí

2018/2019

Josef Hylský

Gymnázium Dobruška

2019/2020

Jana Doubková

ZŠ Antonína Sochora, Duchcov

Vrátit se nahoru