Jít na vyhledávání

Nadace ČEZ bleskově schválila přes 3,5 milionu korun na vybavení nemocnic Thomayerova a Motol proti COVID-19

30. 03. 2020
Autor

Autor: ČEZ

Nadace ČEZ bleskově schválila přes 3,5 milionu korun na vybavení nemocnic Thomayerova a Motol proti COVID-19

Největší česká nemocnice v Praze-Motole příspěvek využije na nákup vybavení pro léčbu pacientů s onemocněním COVID-19. Thomayerova nemocnice, která rovněž patří mezi největší zdravotnická zařízení v České republice, si díky příspěvku koupí svou první sanitku pro převoz pacientů s tímto onemocněním. Z důvodu současné epidemie hlasovala správní rada Nadace ČEZ o bleskové pomoci oběma nemocnicím prostřednictvím on-line oběžníku.

„Uvědomujeme si, že během epidemie, je jedním z nejdůležitějších aspektů pomoci rychlost. V nemocnicích závodí s časem – kvalitní vybavení potřebují mít připravené dopředu, ne jej řešit za pochodu, kdy se musí starat o nakažené. Proto jsme obě schválili bleskově on-line,“ uvedl předseda správní rady Nadace ČEZ a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Fakultní nemocnice Motol vyhradila pro léčbu pacientů s COVID-19 speciální prostory, které potřebovala vybavit nutnými přístroji. Příspěvek od Nadace ČEZ ve výši dvou milionů korun částečně pokryje náklady na monitory životních funkcí. Tato zařízení s několika senzory slouží k nepřetržitému sledování zdravotního stavu pacientů.

Fakultní Thomayerova nemocnice doposud nedisponovala žádným sanitním vozem uzpůsobeným pro převoz vysoce infekčních pacientů, mezi které spadají i lidé s pozitivním nálezem na COVID-19. Na zakoupení sanitky vybavené speciální filtračně ventilační jednotkou, která zajistí ochranu zdravotníků, získala nemocnice od Nadace ČEZ příspěvek ve výši téměř 1,6 milionů korun.

S oběma nemocnicemi Nadace ČEZ spolupracuje dlouhodobě. Nemocnice Motol od roku 2009 získala od Nadace ČEZ již 12,5 milionu korun (včetně současného příspěvku), Thomayerova nemocnice pak od roku 2008 bezmála 8 milionů korun. Příspěvky využily obě především na přístrojové, lékařské a laboratorní vybavení.

Nadace ČEZ minulý týden spustila v souvislosti s epidemií grant Krizová pomoc určený na zmírnění jejích následků. Neziskové organizace, města a obce mohou ve zrychleném řízení požádat až o 50 000 korun. Během prvních pěti dní od spuštění nového grantu schválila Nadace ČEZ již 27 žádostí v celkové výši přes milion korun. Nový grant například již využily organizace na nákup šicích strojů a materiálů na roušky či na zajištění rozvozu jídla a léků handicapovaným a seniorům.

Vrátit se nahoru