Jít na vyhledávání

Čerpací stanice Shell nabídnou rychlonabíjecí stanice pro elektromobily společnosti ČEZ

16. 06. 2020
Autor

Autor: ČEZ

Čerpací stanice Shell nabídnou rychlonabíjecí stanice pro elektromobily společnosti ČEZ

Rychlé dobití elektromobilu u stanic ČEZ bude napříště možné také na vybraných čerpacích stanicích Shell v České republice. Skupina ČEZ, provozovatel nejrozsáhlejší tuzemské sítě s více než 200 dobíjecími stanicemi, společně se společností Shell Czech Republic a.s. předpokládá v první vlně postupné zprovoznění 10 rychlonabíjecích míst. Infrastruktura vzniká i díky evropskému grantu z programu Connecting Europe Facility (CEF). První nabíjecí místo na čerpací stanici Shell bylo zprovozněno na Gočárově okruhu v Hradci Králové.

Instalované rychlodobíjecí stanice s výkonem 50kW umožňují dobití většiny kapacity baterií elektromobilu do 25 minut. První dobíjecí stanice ČEZ  na čerpací stanici Shell již začala fungovat na Gočárově okruhu v Hradci Králové.

„ČEZ i Shell jsou společnosti, které intenzivně pracují na transformaci současné energetiky v energetiku čistou a udržitelnou. Elektromobilita je toho důležitou součástí a její růst jde ruku v ruce s postupným útlumem uhlí a zvyšováním podílu výroby z bezemisních zdrojů. Dobíjecí stanice postupně vybudujeme na prvních deseti čerpacích stanicích Shell. Jednoznačnou podmínkou rozvoje meziměstské elektromobility je totiž síť rychlodobíjecích stanic na hlavních tazích. Evropský grant z programu CEF pro oblast Doprava nám pomáhá tuto výstavbu výrazně urychlit,“ uvedl Pavel Cyrani, místopředseda představenstva a ředitel divize obchod
a strategie ČEZ.

„Partnerská řešení pro nabíjení elektromobilů jsou jedním ze způsobů, kterým se snaží společnost Shell globálně dodávat nové formy energie. Naší ambicí je do budoucna nabízet rychlé nabíjení na dlouhých i krátkých cestách těm zákazníkům, kteří se rozhodnou používat elektromobil nebo plug-in hybrid,“ řekl Jan Čapský,  ředitel provozu čerpacích stanic Shell v České republice a na Slovensku.

V rámci dvou etap projektu ČEZ – „EV Fast Charging Backbone Network Central Europe“ – vznikne do roku 2020 více než 100 rychlodobíjecích stanic. Dosud bylo v rámci těchto dvou projektů instalováno téměř 70 stanic. Nad rámec těchto lokalit ČEZ průběžně staví i stanice z vlastních prostředků a z prostředků Operačního programu Doprava. ČEZ v současnosti provozuje nejrozsáhlejší síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily v České republice čítající více než 200 stojanů, z toho téměř 150 rychlodobíjecích stanic. Více na http://www.elektromobilita.cz/cs/mapa-dobijecich-stanic.html. Síť využívají jak stálí zákazníci, tak i jednorázoví klienti. Nedávno zavedený nový systém obsluhy zákazníků umožňuje mj. automatické vyhledání nejbližší nabíjecí stanice včetně indikace obsazenosti jednotlivých dobíjecích kabelů, komunikaci s uživatelem o stavu dobíjení jeho auta např. přes SMS či statistiky objemů dobíjení a ceny.

ČEZ jednotně osazuje nové lokality rychlodobíjecími stanicemi ABB, k jejichž standardní výbavě patří zejména DC konektory s nabíjecími standardy CHAdeMO a CCS umožňující nabíjet s výkonem až 50 kW. Stanice jsou připojeny k platformě fungující na principu cloudu, která umožňuje monitorovat zařízení v reálném čase a provádět vzdálenou diagnostiku.

V České republice je aktuálně registrováno více než 4000 čistě elektrických aut. V roce 2017 přibylo 400 vozů na elektrický pohon, o rok později 725 elektrických aut, loni 789 elektromobilů a letos jen za prvních 5 měsíců roku celkem 1 171 e-aut. Odhady dalšího vývoje hovoří v horizontu několika let o ročních prodejích v řádu tisíců elektromobilů a plug-in hybridů.

Skupina ČEZ

Skupina ČEZ je v rozvoji elektromobility aktivní od roku 2009. Primární aktivitou bylo od samého začátku budování a provoz veřejných dobíjecích stanic. Dnes jde o záběr mnohem širší, zahrnující obsluhu zákazníků ze segmentu retail (ČEZ Prodej) i servis pro klienty v sektoru firem, municipalit a krajů (ČEZ ESCO). Skupina ČEZ tak např. zajišťuje návrh a instalaci dobíjecích stanic na klíč, elektrifikaci automobilových flotil, platformy pro dobíjení, včetně IT řešení, pronájmy či prodeje elektromobilů nebo wallboxy a kabely pro dobíjení. Pro samosprávy ČEZ nabízí realizaci a provoz dobíjecích stanic pro elektrobusy či návrhy konceptu elektromobility v jednotlivých městech a regionech. Více na http://www.elektromobilita.cz/cs/mapa-dobijecich-stanic.html.

Shell Czech Republic a.s.

Společnost Shell Czech Republic a.s. zastupuje obchodní zájmy Skupiny Royal Dutch Shell plc v České republice. Provozuje rozsáhlou síť 176 čerpacích stanic, systém palivových karet Shell a plní letadla leteckým palivem na nejvýznamnějších českých letištích. Více informací naleznete na www.shell.cz

Royal Dutch Shell plc

Společnost Royal Dutch Shell plc je registrovaná v Anglii a Walesu, má centrálu v Haagu a její akcie jsou kótovány na burzách v Londýně, Amsterdamu a New Yorku. Společnost Shell působí ve více než 70 zemích světa v oblastech průzkumu a těžby ropy a zemního plynu, výroby a marketingu kapalného zemního plynu a zkapalňování zemního plynu, dále výroby, marketingu a přepravy ropných produktů a chemikálií. Více informací naleznete na www.shell.com

Vrátit se nahoru