Jít na vyhledávání

ČEZ končí s plastovými lahvemi v kancelářích: ročně uspoří 1,5 tuny plastu, výhledově pak až 6,5 tun

03. 09. 2020
Autor

Autor: ČEZ

ČEZ končí s plastovými lahvemi v kancelářích: ročně uspoří 1,5 tuny plastu, výhledově pak až 6,5 tun

Jednorázové plastové vody mají od září v kancelářích Skupiny ČEZ utrum. Nahradí je karafy, výdejníky s filtrací a sady na výrobu perlivé vody. Energetici díky tomu ušetří až 1,5 tuny plastových obalů ročně, což odpovídá 32 plně naloženým žlutým kontejnerům. Do konce roku chce ČEZ opatření rozšířit i na tak zvané ochranné nápoje pro zaměstnance ve výrobě a v distribuci.

V zasedacích místnostech Skupiny ČEZ už nezbydou po schůzkách žádné nedopité lahvičky na vyhození. Místo typických plastových třetinek totiž společnost přechází na skleněné karafy a filtrační konvice, milovníky bublinek pak uspokojí čerstvě vyrobená sodovka. Jedná se o první krok v plánu do konce letošního roku skoncovat s jednorázovými plastovými lahvemi v celé společnosti.

„Ve firmě se nám díky ekologicky smýšlejícím zaměstnancům daří dobře třídit. Jen za loňský rok jsme například odevzdali k recyklaci přes devět tun použitých baterií a jen ve třech kancelářských budovách centrály v Praze vytřídili 9 tun plastových obalů a plastů. Jenže i na odvoz, recyklaci a další zpracování odpadů se spotřebuje spousta energie a surovin. Jednodušším a efektivnějším řešením je proto odpady vůbec nevytvářet,“ říká ředitelka divize správa a lídr udržitelného rozvoje ve Skupině ČEZ Michaela Chaloupková.

Vyřazení jednorázových plastových lahví z objednávek kancelářských potřeb tak je prvním z kroků, které energetici realizují. Díky tomu předejdou vzniku více než 1,5 tuny plastového obalu ročně, což odpovídá plně naloženým 32 žlutým kontejnerům o objemu 120 litrů. Pro ty, kdo nedůvěřují vodě přímo z kohoutku, jsou k dispozici na vodovodní řád napojené výdejníky vody opatřené filtrací a filtrační konvice.

Ještě do konce tohoto roku chce ČEZ navázat dalšími opatřeními, která budou řešit problematiku tak zvaných ochranných nápojů. Jedná se o nápoje se speciálním minerálním složením, které zaměstnavatel ze zákona poskytuje pracovníkům vystaveným nevyhovujícím mikroklimatickým podmínkám – např. práci ve vysokých teplotách. V ČEZ se to týká především zaměstnanců ve výrobě a v distribuci. Pokud by se podařilo nahradit jednorázové lahve i v této oblasti, mohla by úspora plastových obalů v budoucnu stoupnout o dalších téměř 5 tun ročně.

Vrátit se nahoru