Jít na vyhledávání

Vítězství z celostátního kola Fyzikální olympiády si vezou studenti z gymnázií v Olomouci a v Praze

13. 02. 2017
Autor

Autor: ČEZ

Vítězství z celostátního kola Fyzikální olympiády si vezou studenti z gymnázií v Olomouci a v Praze

V Rumburku v pátek skončilo závěrečné celostátní kolo Fyzikální olympiády, kterého se zúčastnilo jednapadesát studentů ze všech krajů České republiky. Vítězem se stal Jindřich Jelínek z Gymnázia Olomouc-Hejčín, stříbrnou pozici obsadil Filip Bialas z pražského Gymnázia Opatov a bronzovou Ondřej Knopp z pražského Gymnázia Christiana Dopplera.

„Letošní finální kolo fyzikální olympiády se konalo v překrásné secesní budově Gymnázia Rumburk,“ říká docent Jan Kříž, předseda Ústřední komise Fyzikální olympiády ČR. „Úlohy byly letos dost složité a potěšilo nás, že si s nimi účastníci velice dobře poradili.“

„Na fyzikální olympiádu jsem se přihlásil, protože mě fyzika baví,“ prozradil vítěz Jindřich Jelínek.

Úlohy byly zajímavé a muselo se nad nimi dost přemýšlet, ale všechno se to dalo zvládnout.“

On a další čtyři letošní účastníci dostanou šanci své výborné výsledky potvrdit jako reprezentanti České republiky na 48. Mezinárodní fyzikální olympiádě, která se letos v červenci uskuteční v indonéské Yogyakartě. Na loňském klání ve švýcarském Curychu obsadili Češi v konkurenci 87 států čtyřicátou příčku.

„Soutěže se účastním už poněkolikáté, fyzika mi přijde zajímavá. Všem bych účast doporučil, nic se tím nedá pokazit, a když se člověk dostane do vyšších kol, získá mnoho vynikajících zážitků,“ říká Bialas, který skončil v Rumburku druhý. „Člověk se dozví, jak na tom je a je to rozhodně dobrý způsob, jak se rozvíjet,“ souhlasí majitel bronzu Ondřej Knopp.

Skupina ČEZ je partnerem matematických a fyzikálních olympiád a prvním třem soutěžícím závěrečného kola věnovala šek v hodnotě 10 000 korun na pomůcky pro studium v některém z technických oborů. Školy, jejichž žáci se účastní olympiád, zároveň mohou soutěžit o příspěvek 200 000 korun na Oranžovou učebnu pro matematiku či fyziku, který věnuje Nadace ČEZ.

Popisek k fotce (zleva): Filip Bialas (2. místo), Jindřich Jelínek (1. místo), Ondřej Knopp (3. místo).

Vrátit se nahoru