Jít na vyhledávání

V Dukovanech začala Letní univerzita s rouškou a desinfekcí v kapse

03. 08. 2020
Autor

Autor: ČEZ

V Dukovanech začala Letní univerzita s rouškou a desinfekcí v kapse

Dnes začal v Jaderné elektrárně Dukovany 12. ročník Letní univerzity. Zájem ze strany vysokoškolských studentů byl i přes aktuálně platná preventivní opatření velký. Práh elektrárny dnes překročilo 28 studentů technických vysokých škol, pro které energetici připravili dvoutýdenní odbornou stáž naplněnou prohlídkami výrobních technologií, přednáškami i poznáváním regionu. V průběhu následujících dvou týdnů si tak budou moci studenti ověřit své znalosti o energetice, osobně se seznámit s fungováním jaderné elektrárny a zájemce o budoucí zaměstnání v této odborné profesi nasměruje na zvolenou studijní cestu.

Letní univerzita patří mezi prestižní akce pro studenty technických oborů. Každoročně se na tuto stáž hlásí několik desítek studentů z celé republiky i ze Slovenska. Pouze okolo 30ti studentů, kteří nejlépe splní vstupní testy, pak může na samotnou akci přijet. Letošní Letní univerzita je zajímavá tím, že se jí zúčastní téměř polovina studentů z regionu elektrárny, kteří se o jadernou energetiku zajímají již od střední školy a pravidelně se účastní akcí pořádaných Skupinou ČEZ.

Z důvodu platnosti preventivních anticovidových opatření bude program letošní Letní univerzity postaven především na přednáškách a besedách s odborníky a zaměstnanci. Částečné omezení se týká provozu elektrárny. I přesto se studenti podívají například na strojovnu, do chladící věže, skladu použitého jaderného paliva nebo do havarijního štábu.

„Během stáže nejde jen o to prohloubit si znalosti v oblasti jaderné energetiky, ale také využít příležitosti navázání spolupráce se Skupinou ČEZ i do budoucna. Přibližně pro třetinu účastníků je pak Letní univerzita dobrým startem perspektivní pracovní kariéry,“ říká specialistka strategického náboru Skupiny ČEZ, Linda Navrátilová.

Odpolední program je pak věnován poznávání okolí, sportu a kultuře. Po nabitém programu v elektrárně zpříjemní odpoledne projížďka lodí po Dalešické přehradě nebo návštěva památek UNESCO v Třebíči.

Závěr Letní univerzity bude již tradičně patřit předsedkyni SÚJB Daně Drábové a její zajímavé přednášce spojené s besedou se studenty. U zakončení 2týdenního „jaderného maratonu v Dukovanech“ nebude chybět ani šéf jaderné elektrárny Roman Havlín.

Vrátit se nahoru