Jít na vyhledávání

Jak to funguje a jak je to velké - jaderná elektrárna srozumitelně i pro zvídavé děti a žáky základních škol

30. 10. 2020
Autor

Autor: Svět energie

Jak to funguje a jak je to velké - jaderná elektrárna srozumitelně i pro zvídavé děti a žáky základních škol

O tom, že zařízení jaderné elektrárny nejsou až tak složitá a mohou se s nimi zajímavou formou seznámit i menší děti, tě přesvědčí speciální část Energetiky zblízka. Pomocí názorných příkladů a přirovnání se dozvíš co všechno v elektrárně je, jak to funguje a jak je to velké. Po prozkoumání všech částí pochopíš jak zařízení hezky spolupracují při výrobě elektřiny v elektrárně.

Od reaktoru a zařízení primárního okruhu, přes turbínu až k chladicí věži a meziskladu použitého paliva - to jsou části jaderné elektrárny, které ti budou představeny srozumitelným jazykem plným zjednodušení a porovnání s věcmi z běžného života, které si dokážeš představit.

Některé paralely přitom překvapí i ty dříve narozené. Například, že energie potřebná k letu komára je stejná jako energie rozštěpení 5 000 jader uranu nebo, že do prázdného parogenerátoru by se vešel celý autobus. Přirovnání jaderného reaktoru k papiňáku je asi zcela logické, ale informace, že hmotnost prázdné tlakové nádoby je porovnatelná s plně naloženým Boeingem 747 je docela zajímavá.

Tyto a samozřejmě mnoho dalších informací najdeš v části Jaderné elektrárny pro děti.

Vrátit se nahoru