Jít na vyhledávání

Solární elektrárny ČEZ za 10 let uspořily 822 tisíc tun uhlí a 875 tisíc tun CO2. Emise pomáhají šetřit i střešní instalace od ČEZ Prodej a ČEZ ESCO

03. 05. 2021
Autor

Autor: ČEZ

Solární elektrárny ČEZ za 10 let uspořily 822 tisíc tun uhlí a 875 tisíc tun CO2. Emise pomáhají šetřit i střešní instalace od ČEZ Prodej a ČEZ ESCO

FVE Žabčice (Zdroj: © ČEZ)

Fotovoltaické elektrárny provozované Skupinou ČEZ v České republice vyrobily za posledních deset let více než 914 tisíc MWh ekologické elektřiny. Ušetřily tak 822 tisíc tun uhlí a zamezily vypuštění více než 875 tisíc tun CO2. Právě takové dopady by si vyžádala výroba stejného množství energie v klasických elektrárnách.

 • 3. květen je Mezinárodní den slunce
 • Skupina ČEZ provozuje sluneční elektrárny nepřetržitě téměř čtvrt století
 • V příštích letech připravuje solární parky o výkonu tisíců MW

  V dresu ČEZ aktuálně využívají energii slunce k výrobě bezemisní elektřiny fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu 125 MW. Zařízení umístěná na území šesti krajů České republiky ročně v závislosti na přírodních podmínkách vyrobí elektřinu pro zhruba 40 tisíc českých domácností. Elektrárny spolehlivě fungují díky kvalitní údržbě, včasné detekci závad a špičkové předpovědi počasí. Loni vyrobily dohromady více než 128 tisíc MWh, což představuje 5,7 % celkové výroby ze slunce v ČR.

  Nejlepší podmínky pro výrobu ekologické elektřiny ze slunce za poslední dekádu nastaly v letech 2018, 2019 a 2015. Dlouhodobě nejpříznivějšími měsíci pro využívání energie ze slunce jsou podle množství vyrobené energie květen a červen.

  „Fotovoltaické elektrárny jsou už dnes důležitou součástí našeho portfolia zelených elektráren, jejich skutečný boom je ale doslova za dveřmi. Solární panely jsou více než dvakrát levnější než před deseti lety, mnohem odolnější proti rozmarům počasí a jejich účinnost půjde brzy přes dvacet procent. K dosažení stejného výkonu tak potřebují mnohem menší plochu. To všechno z nich činí jednoznačnou jedničku mezi obnovitelnými zdroji, které chce ČEZ v příštích letech rozvíjet. V průmyslových areálech nebo na rekultivacích připravujeme nové solární zdroje o výkonech v tisících MW, které svou produkcí nahradí v české energetice končící uhelné elektrárny,“ říká Jan Kalina, generální ředitel společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje.

  První velká solární elektrárna ČEZ v nové éře vzniká ve vnějším areálu jaderné elektrárny Dukovany na speciálně upravených střechách nových parkovacích stání. Dosud největší českou fotovoltaickou elektrárnu tohoto typu, která díky svému výkonu 820 kWp pokryje roční spotřebu téměř tří stovek domácností, začne ekologickou energii dodávat v polovině roku. Elektrárna nezabírá žádnou ornou půdu a díky oboustranným panelům zužitkuje i sluneční světlo odrážející se od zaparkovaných vozů.

  ČEZ staví fotovoltaické elektrárny také na klíč pro domácnosti a firmy. Společnost ČEZ Prodej zaměřená na retailové zákazníky loni instalovala 660 střešních fotovoltaik, což bylo meziročně o čtvrtinu více. Stále vyšší poptávka je po propojení fotovoltaiky s bateriovými systémy. Těchto řešení ČEZ Prodej loni instaloval 485, fotovoltaik s akumulací do vody pak 55.

  Zároveň nyní společnost ČEZ ESCO projektuje největší českou FVE elektrárnu za posledních 10 let, která vznikne na střechách ŠKODA AUTO v Mladé Boleslavi.

  Svět výroby bezemisní elektřiny lze navštívit i v těchto dnech, kdy pandemická omezení jinak jakýmkoli exkurzím nepřejí. Je to možné díky projektu www.virtualnevelektrarne.cz, který poutavou formou TV studia přibližuje zákulisí provozu bezemisních jaderných a obnovitelných zdrojů. Předchozí on-line prohlídky elektrárenských provozů ČEZ navštívilo více než 32 tisíc lidí.

  Podívejte se také prostřednictvím virtuálních prohlídek, jak fungují vodní, sluneční, větrné a bioplynové elektrárny na http://virtualniprohlidky.cez.cz/

  Více o zelených elektrárnách Skupiny ČEZ v ČR https://www.cez.cz/cs/o-cez/vyrobni-zdroje/obnovitelne-zdroje


  Podívejte se v krátkém videu na YouTube Světa energie, jak taková elektrárna funguje.

  Věděli jste, že

  • ČEZ vyrábí elektřinu ze slunce nepřetržitě už 24. rokem? První elektrárnu využívající energii slunečního záření postavil roku 1998 na hřebenech Jeseníků a pak ji provozoval v areálu Jaderné elektrárny Dukovany.
  • nejvýše položená současná solární elektrárna ČEZ se nachází ještě výše – u horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně 1350 metrů nad mořem?
  • premiérovou střešní instalací ČEZ byly v roce 2009 solární pásy umístěné na budově malé vodní elektrárny Přelouč? Šlo zároveň o první místo využívající k výrobě bezemisní elektřiny hned dvou forem obnovitelných zdrojů – vody a slunce!
  • při předchozí pyrotechnické asanaci nutné pro výstavbu solárního parku Ralsko byly z areálu budoucí elektrárny vyvezeny desítky tun munice a dalšího vojenského materiálu?
  • Skupina ČEZ drží prostřednictvím investičního fondu Inven Capital podíl v německé společnosti Zolar, jejíž digitální platforma doporučuje zákazníkům na míru šitý postup při koupi a instalaci střešních fotovoltaických systémů a jejich kombinací s bateriemi?
  • moderní typy solárních panelů pro budoucí velké elektrárny ČEZ testuje na experimentální fotovoltaické instalaci v Ledvicích?
  • vysokoúčinné typy solárních panelů Half cut a PERC, které budou na nových solárních elektrárnách ČEZ, vyrábějí i při částečném zastínění nebo znečištění?  Vrátit se nahoru