Jít na vyhledávání

VIRTUÁLNÍ JADERNÁ MATURITA V JE DUKOVANY

12. 05. 2021
Autor

Autor: ČEZ

VIRTUÁLNÍ JADERNÁ MATURITA V JE DUKOVANY

Jaderná maturita Dukovany (Zdroj: © ČEZ)

V Jaderných elektrárnách každoročně pořádáme stáž Jaderná maturita, která umožňuje žákům středních škol nahlédnout pod pokličku fungování jaderné elektrárny. Letošní ročník proběhl v dukovanské jaderce virtuálně a i přes vzdálené spojení byl velmi úspěšný.

Dvoudenní stáže se zúčastnilo téměř 100 žáků a pedagogů z 26ti středních škol po celé republice. Byli připojeni nejen žáci z blízkého regionu elektrárny, ale také např. z Ostravy, Kladna nebo Hradce Králové. Během dvou dnů byly na programu odborné přednášky, ale také virtuální prohlídka elektrárny, videa z provozu a samozřejmě závěrečný znalostní test, který vyhrál Tomáš Novotný ze SPŠ a VOŠ Brno, Sokolská. Druhé místo patřilo Kristýně Beleščiakové z Gymnázia a SOŠ Moravské Budějovice a třetí příčku obsadil Ladislav Císař z Gymnázia Moravský Krumlov. To, že téma jaderná energetika mladé techniky zajímá, potvrdilo i množství dotazů během celého programu. „Do jaké míry je možnost jadernou elektrárnu automatizovat?“ nebo „Jak je elektrárna zabezpečena proti přírodním katastrofám?“ ptal se Jan z jihlavského gymnázia.  Na závěr Jaderné maturity s žáky diskutoval ředitel JE Dukovany Roman Havlín, který byl doslova zasypán dalšími dotazy.

Jaderná maturita je nejen příležitostí poznat fungování elektrárny, ale také příležitostí navázat se Skupinou ČEZ spolupráci i do budoucna. Pro některé účastníky je inspirací pro nastávající volbu studia na vysoké škole.

Linda Navrátilová

Strategický nábor Skupiny ČEZ – JE Dukovany

 

ROZHOVOR S ÚČASTNÍKEM JADERNÉ MATURITY

KRÁL JADERNÉ MATURITY - 3. MÍSTO

Ladislave, jakou studuješ střední školu?

Studuji ve třetím ročníku na Gymnáziu v Moravském Krumlově

Proč ses přihlásil na Jadernou maturitu?

Zúčastnit se Jaderné maturity mi doporučil můj bratr, který je zaměstnancem firmy ČEZ na EDU. Hodně mi o jaderné energetice vyprávěl a to mě velice zaujalo. Poté, když nám byla ve škole stáž na Jadernou maturitu nabídnuta, tak jsem neváhal se přihlásit.

Co tě na programu nejvíce zaujalo?

Program se mi líbil celý. Nejvíce mě však zaujala přednáška o sekundárním okruhu od Martina Grepla. Příjemně mě překvapilo, že nám celkově všichni přednášející popisovali chod jaderné elektrárny podrobně a srozumitelně, což za mě bylo skvělé. Byl jsem rád, že jsem mohl do fungování jaderné elektrárny nakouknout trochu hlouběji.

Jaké máš plány do budoucna?

Příští rok mě čeká maturita, po které bych se chtěl vydat na vysokou školu, buď v oblasti sportu nebo jiného zaměření. Jelikož mě teď zaujala jaderná energetika, tak si to s výběrem zaměření vysoké školy ještě promyslím :-)

Jaký je tvůj osobní výhled do budoucnosti energetiky? Jaké elektrárny budou vyrábět elektřinu v roce 2050?

Jelikož by mělo v roce 2038 dojít k odstavení veškerých uhelných elektráren v ČR, tak si myslím, že vhodnou alternativou budou jaderné elektrárny, protože se jejich výkon osvědčil a oproti uhelným jsou zcela bezemisní.


Děkuji za rozhovor, Linda

Vrátit se nahoru