Jít na vyhledávání

Natočit zábavný pokus na mobil a vyhrát 10 000 pro sebe a 200 tisíc pro svou školu – do konce soutěže „Vím proč“ zbývají dva týdny

26. 04. 2022
Autor

Autor: ČEZ

Natočit zábavný pokus na mobil a vyhrát 10 000 pro sebe a 200 tisíc pro svou školu – do konce soutěže „Vím proč“ zbývají dva týdny

Soutěž „Vím proč“ (Zdroj: © ČEZ)

Ještě do 15. května mohou školáci v soutěži „Vím proč“ hrát o více než půl milionu korun. Úspěšné autory v obou hlavních kategoriích čekají nejen tisícové šeky pro vlastní útratu, ale hlavně 200 000 korun pro školu. Extra ceny jsou připravené i pro ryze dívčí týmy, nebo ty, kdo si jako téma pokusů zvolí bezemisní výrobu energie.

Že se s fyzikou dá zažít spousta legrace, ukazuje už osmým rokem celostátní soutěž pro žáky základních a středních škol „Vím proč“. Úkolem dětí je do 15. května natočit krátké video, ve kterém prostřednictvím pokusu vysvětlí nějaký fyzikální jev nebo zákon, a vložit jej na stránky soutěže. Vítězové hlavních kategorií (základní škola a střední škola) stejně jako v předchozích letech získají kromě hodnotných nákupních voucherů také 200 tisíc korun pro svou školu. Peníze lze využít na pořízení učebních pomůcek a vybavení, nebo na úpravy tříd. Finance poskytuje Nadace ČEZ.

Letošní ročník „Vím proč“ nabízí i dvě doplňkové soutěžní kategorie. Powerbanku se solárním panelem mohou získat ti, kdo se rozhodnou nafilmovat pokus využívající obnovitelné zdroje (slunce, voda, vítr), nebo pokus spojený s jadernou energií. Ryze dívčí týmy zase automaticky soutěží o zábavnou Fyzikální show pro celou třídu od souboru Údif (neboli Úžasné divadlo fyziky).

„Z našich průzkumů vyplývá, že fyzika je pořád ještě vnímaná spíš jako předmět „pro kluky“. Chceme proto povzbudit všechny zvídavé holky, aby na takové zastaralé názory nedbaly, a naopak si pokusničení naplno užily. V energetice je pro ženy spousta velmi zajímavých kariérních příležitostí,“ říká Martin Máca, vedoucí týmu strategický nábor ČEZ, který soutěž „Vím proč“ organizuje. Autoři videa, které nasbírá nejvíce hlasů od veřejnosti, dostanou stylový batůžek.

Inspirovat se zájemci mohou na webu Vím proč, kde najdou kolekci všech videí z minulých ročníků. Kromě faktické správnosti hodnotí porota i nápaditost zpracování a humor.

Vrátit se nahoru