Jít na vyhledávání

Nadace ČEZ pomáhá už 20 let: dosud postavila přes 640 hřišť, osvětlila 199 přechodů a vysadila více než 107 000 stromů

29. 08. 2022
Autor

Autor: ČEZ

Nadace ČEZ pomáhá už 20 let: dosud postavila přes 640 hřišť, osvětlila 199 přechodů a vysadila více než 107 000 stromů

Nadace ČEZ podpořila osvětlení 199 Oranžových přechodů pro bezpečnější přecházení (Zdroj: © ČEZ)

Nadace ČEZ, největší firemní nadace u nás, pomáhá po celé České republice už dvacet let. Každý rok podpoří ve všech regionech projekty za více než 120 mil. Kč. Od svého založení v létě 2002 mimo jiné podpořila výstavbu více než 640 dětských a sportovních hřišť, osvětlení 199 přechodů pro chodce a vysazení přes 107 000 stromů.

Kromě osmi pravidelných grantových programů Nadace ČEZ také pomáhá prostřednictvím mimořádných krizových grantů, provozuje úspěšnou charitativně-sportovní aplikaci EPP–Pomáhej pohybem, kterou si stáhlo již přes 600 000 uživatelů, a spustila řadu dalších projektů.

V roce 2002 začínala nově založená firemní nadace společnosti ČEZ – tehdy ještě pod názvem Nadace duhová energie – s dvěma hlavními grantovými programy zaměřenými na podporu regionů a na výstavbu bezpečných dětských hřišť. Oba granty v nabídce Nadace ČEZ zůstaly dodnes: po celé České republice vyrostlo dosud 644 Oranžových hřišť (kromě těch dětských to jsou i sportovní, work-outová, dopravní či speciální pro seniory) a na zkvalitnění života v regionech po celé České republice, ať už v oblasti sociální péče, zdravotnictví, životního prostředí, školství, komunitních akcí či kultury, putují ročně desítky milionů korun.

„Nadace ČEZ se za dvacet let svého působení stala jednou z nejrespektovanějších v republice, především proto, že díky svému širokému záběru podporovaných aktivit dokáže pomoci i těm nejmenším obcím a místním neziskovým organizacím. Pomáhá tak Skupině ČEZ naplňovat naše dlouholeté motto „pomáháme tam, kde působíme“, říká předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Postupně Nadace ČEZ grantová řízení v průběhu let rozšiřovala: dnes má celkem osm pravidelně vyhlašovaných programů, včetně speciálních zaměřených např. na podporu rozvoje neziskových organizací, či dobrovolnické činnosti zaměstnanců společnosti ČEZ. Velmi důležité jsou také granty bleskové pomoci, které umožňují okamžitě reagovat na náhlé přírodní katastrofy nebo aktuální krize. V roce 2020 tak Nadace ČEZ spustila speciální krizový grant na zmírnění dopadů počínající epidemie COVID a věnovala desítky milionů korun na šití roušek, výrobu ochranných štítů pro záchranné složky nebo rozvozy léků a jídla seniorům. V roce 2021 podobným způsobem uvolnila 10 milionů korun na pomoc jihomoravským obcím zasaženým tornádem a letos krizový grant směřoval k obcím a místním organizacím, které se staraly o uprchlíky z Ukrajiny.

„Naší snahou je do charitativních aktivit zapojit zaměstnance Skupiny ČEZ i širokou veřejnost. Pomoc druhým totiž přináší dobrý pocit, větší zapojení do občanského života a poznání, jak je důležité mít nablízku někoho, kdo naslouchá a v těžké chvíli vás dokáže podpořit,“ říká ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.

Na nejrůznějších sportovních a kulturních akcích se lidé mohou setkat s charitativním Oranžovým kolem Nadace ČEZ. Další vlajkový projekt Nadace ČEZ, Aplikace EPP–Pomáhej Pohybem, se stala jedním z nejoblíbenějších sportovních trackerů v Česku: uživatele motivuje jak k pomoci druhým, tak ke zdravému způsobu života. Počet lidí, kteří s EPPkou sportují, stále roste, v současnosti ji má staženou přes 600 000 uživatelů. Za sedm let existence už s ní lidé zdolali 44 702 173 kilometrů, a tedy 1 118krát oběhli zeměkouli. Jen loni vysportovali pro neziskové organizace téměř 25 milionů korun. Nadace také pravidelně pořádá sbírky mezi zaměstnanci ČEZ na podporu osob ve složité životní situaci, kdy vybrané peníze zdvojnásobuje.

Za dvacet let zpracovala Nadace ČEZ celkem 51 tisíc žádostí a podpořila 13 764 projektů ve všech regionech České republiky. O více než tisícovku projektů ročně pečuje 10členný nadační tým. Smysluplnost práce je umocněna osobními setkáními s lidmi a organizacemi, kterým Nadace pomohla, přináší řadu emotivních prožitků a pocit naplnění a výsledkem je stabilní tým s dlouholetými zkušenostmi. Klíčové milníky v historii Nadace ČEZ i příklady úspěšných projektů najdete na webu https://www.nadacecez.cz/20let.

Vybrané granty a aktivity Nadace ČEZ v číslech

13 764        celkem podpořených projektů

644             Oranžových hřišť

199             Oranžových přechodů

107 241      vysazených stromů a keřů

24 800 000 korun vybraných v zaměstnaneckých sbírkách

601 685      uživatelů aplikace EPP–Pomáhej pohybem

Vrátit se nahoru