Jít na vyhledávání

Osmitisícovka pro Energii – budoucnost lidstva

09. 12. 2022
Autor

Autor: ČEZ

Osmitisícovka pro Energii – budoucnost lidstva

8000 besedu vedl temelínský operátor Lukáš Svoboda (vlevo) (Zdroj: © ČEZ)

Dokážeme žít bez elektřiny? Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých zdrojů výroby elektřiny? I takové otázky zaznívají během osvětové besedy Energie – budoucnost lidstva. A právě jubilejní osmitisící beseda celorepublikového programu vyšla v tomto týdnu na jižní Čechy, konkrétně Gymnázia J. V. Jirsíka v Českých Budějovicích.

„Během besed lektoři představují energetiku v širších souvislostech. Se studenty diskutují o výhodách a nevýhodách jednotlivých zdrojů, rizicích blackoutu, ekologických aspektech nebo i o tom, že ne všichni na naší planetě mají dostatek elektřiny. Stylem výkladu se snaží studenty inspirovat k vlastnímu přemýšlení o významu energetiky,“ uvedl Ladislav Kříž, manažer útvaru komunikace a hlavní mluvčí Skupiny ČEZ.

Lektory besed programu Energie – budoucnost lidstva jsou přední čeští odborníci na energetiku. Byli nebo stále jsou mezi nimi například profesor František Janouch, mimo jiné zakladatel a předseda Nadace Charty 77, Bohdan Zronek, člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika společnosti ČEZ nebo docent Petr Otčenášek, člen Nezávislé energetické komise vlády ČR, takzvané „Pačesovy“ komise a řada dalších expertů.

Lektorem jubilejní 8000. besedy byl temelínský operátor Lukáš Svoboda. Do programu je zapojeno v celé ČR celkem více než 400 středních a základních škol. Historicky první akce této série se uskutečnila na Gymnáziu Pod Svatou horou v Příbrami 1. března 2000 a od té doby besedy absolvovalo přibližně 280 tisíc mladých lidí z celé České republiky.

 -
 -
 -
 -
 -
Vrátit se nahoru