Jít na vyhledávání

V Hradci Králové proběhla celostátní soutěž pro mladé „Co víš o energetice?“

15. 12. 2022
Autor

Autor: ČEZ

V Hradci Králové proběhla celostátní soutěž pro mladé „Co víš o energetice?“

„Co víš o energetice?“ (Zdroj: © ČEZ)

Krátce před začátkem vánočních prázdnin se každým rokem koná pololetní finále celostátní soutěže „Co víš o energetice?“. To letošní proběhlo ve středu 14. prosince v Kongresovém centru ALDIS v Hradci Králové.

Ve 44. pokračování akce se již tradičně utkaly týmy studentů, které získaly nejvíc bodů v korespondenčním kole, což znamenalo vyplnění náročného vědomostního testu. Do finále se nakonec probojovala tříčlenná družstva z Třebíče, Brna, Českých Budějovic, Hluboké nad Vltavou a Ostravy.

V dvouhodinovém komponovaném pořadu si soutěžící pod dohledem odborné poroty prověřili své vědomosti z fyziky a dalších oborů souvisejících s energetikou a měli také možnost vyzkoušet si zajímavé disciplíny, například hru na operátora jaderného reaktoru nebo si ve hře Enermix vyzkoušeli, jak složité je řídit elektrizační rozvodnou síť. Pořad uváděl moderátor Českého rozhlasu Vladimír Kroc, o zpestření programu se postaral oblíbený zpěvák Michael Foret. V porotě zasedly za společnost ČEZ Šárka Lapáčková Beránková a Linda Navrátilová, odborným poradcem byl Pavel Suk z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské na pražské ČVUT.

V napínavém souboji nakonec zvítězil tým Střední průmyslové školy Třebíč. Druhou příčku získaly dívky z Česko-anglického gymnázia v Českých Budějovicích, bronz vybojoval tým Střední průmyslové školy Sokolská v Brně. Čtvrté a páté místo obsadily družstva Střední odborné školy elektrotechnické v Hluboké nad Vltavou a Gymnázia Volgogradská v Ostravě - Zábřehu.

Po skončení soutěže se účastníci přesunuli na exkurzi do Labské vodní elektrárny a Infocentra Hučák, kde shlédli zajímavou expozici.

Soutěž „Co víš o energetice?“ navazuje na vzdělávací program osvětových besed „Energie – budoucnost lidstva“, který běží s podporou společnosti ČEZ nepřetržitě již 22. rokem. Cílem projektu je kromě prohlubování informovanosti mládeže o všech aspektech energetiky také povzbuzení mladých lidí ke studiu technických škol. Bezplatnou besedu lze objednat na adrese info@portaeduca.cz, nebo na telefonním čísle 606-472-428.

Vrátit se nahoru