Jít na vyhledávání

Stoletá přehrada a elektrárna Les Království otevírají v sobotu 15. dubna své brány veřejnosti

31. 03. 2023
Autor

Autor: ČEZ

Stoletá přehrada a elektrárna Les Království otevírají v sobotu 15. dubna své brány veřejnosti

Sobota 15. dubna od 9 do 15 hodin: Veřejnosti běžně nepřístupná malá vodní elektrárna Les Království oslaví stoleté výročí zahájení provozu Dnem otevřených dveří. Lidé uvidí třeba strojovnu elektrárny, historické secesní interiéry a přímo od zaměstnanců elektrárny se dozví zajímavosti z provozu.

  • Secesní elektrárna spolehlivě vyrábí bezemisní elektřinu od roku 1923
  • Loňských 8 milionů kWh pokrylo spotřebu 2300 tisíc východočeských domácností
  • V letech 2005-12 ČEZ elektrárnu postupně zmodernizoval pro 21. století
  • Na Labi ČEZ provozuje celkem 7 vodních elektráren

K prohlídce je nutná registrace. Akci na vodním díle, které svým stavebním slohem připomíná pohádkové kulisy, pořádají Skupina ČEZ a společnost Povodí Labe. Ta ve stejný den zpřístupní prostory hráze vodního díla.

vnitřních i venkovních částí elektrárny. Do elektrárny sestoupí po secesním schodišti, ukážeme jim zmodernizovanou strojovnu a vysvětlíme, jak elektrárna funguje. Uvidí i potrubí o průmětu 26 cm, kterým z přehrady přivádíme vodu do elektrárny. Při plném výkonu ji obě naše turbíny potřebují tolik, že by olympijský plavecký bazén byl plný za 4:20 minuty,“ láká příznivce energetiky vedoucí provozu elektrárny Petr Tremer. Ten na Lese Království doslova převzal rodinnou štafetu po svém otci a už více než 25 let pohádkové elektrárně na horním Labi sám „šéfuje“.

První prohlídka začíná v 9 hodin, ta poslední v 15 hodin. Vstup bude umožněn pouze registrovaným návštěvníkům.

Energetickým fanouškům se elektrárna představí tak, jak ji znali naši předkové před 100 lety. Budova i provoz se totiž v letech 2005-12 dočkaly citlivé celkové opravy a modernizace. Díky nové střeše a venkovnímu nátěru získala stavba zpátky svůj secesní šarm. Současně ale teď její srdce bije spolehlivěji a elektrárna vyhovuje nárokům moderní energetiky 21. století.

„Na Lese Království vyrábějí ekologickou energii dvě moderní turbosoustrojí s horizontálními Francisovými turbínami o výkonu 2210 kW, které nahradily původní turbogenerátory z roku 1923. Historické turbíny jako součást národního kulturního dědictví se staly součástí sbírek Národního technického muzea. Modernizována byla také čistírna odpadních vod, došlo k rekonstrukci rozvodny vysokého i nízkého napětí. Po modernizaci pracují stroje s vyšší účinností a k výrobě stejného množství elektřiny potřebují o stovky tisíc kubíků vody méně,“ vysvětluje přínos modernizace ředitel vodních elektráren ČEZ Róbert Heczko.

Les Království je druhým vodním dílem na horním Labi, výše proti proudu řeky už se nachází jen Labská přehrada pod Špindlerovým Mlýnem. Vodní dílo i jeho elektrárna jsou postaveny v romantizujícím, pseudogotickém duchu a vzbuzují tak dojem pohádkové scenérie. Stavba vodního díla s původním náklady 4,7 milionu rakouských korun se kvůli první světové válce protáhla na tehdy neuvěřitelných deset let a Les Království už tak byl zprovozňován jako ve své době největší vodní nádrž nové Československé republiky. Elektrárna pracující na 30metrovém spádu vodních hladin ročně vyrobí v průměru 8 milionů kWh elektřiny, a pokryje tak spotřebu zhruba 2 300 východočeských domácností.

Ekologická energetika na jedné řece: moderní labské vodní elektrárny ČEZ = 33 MW výkonu

Vodní elektrárna

Výkon

Datum zprovoznění

Les Království

2 x 1,105 MW

1923 (modernizace 2006)

Předměřice n/L

1 x 2,6 MW

1953 (modernizace 2009)

Hradec Králové (Hučák)

3 x 0,25 MW

1926 (modernizace 2019)

Pardubice

1 x 1,998 MW

1978 (modernizace 2012)

Přelouč

2 x 0,68 MW + 2 x 0,49 MW

1927 (modernizace 2005)

Obříství

2 x 1,679 MW

1995 (modernizace 2007)

Střekov

3 x 6,5 MW

1936 (modernizace 2006)

 

Modernizace vodních elektráren ČEZ v ČR

České řeky a vodní plochy už nenabízejí příliš mnoho míst pro nové střední a větší vodní elektrárny. Skupina ČEZ se proto soustředí na modernizace zvyšující efektivitu provozu stávajících zdrojů, v 11 krajích ČR provozuje 7 velkých a 25 malých vodních elektráren. Za posledních 15 let investovala asi 3,5 mld. Kč, opravené vodní bloky mají celkový výkon přes 1400 MW, tj. zhruba ¾ výkonu jaderné elektrárny Dukovany.


Podívejte se, jak vypadají a fungují vodní elektrárny ČEZ

Více o vodních elektrárnách ČEZ v ČR

 -
 -
Vrátit se nahoru