Jít na vyhledávání

Moderní větrné elektrárny u Věžnic na Vysočině otevírají už tuto sobotu!

14. 06. 2017
Autor

Autor: ČEZ

Moderní větrné elektrárny u Věžnic na Vysočině otevírají už tuto sobotu!

Speciální program nachystaly pro své návštěvníky na sobotu 17. června větrné elektrárny u Věžnic poblíž Polné na Vysočině. Jeden z moderních strojů nabídne prohlídku přízemí interiéru věže s výkladem specialisty. Na akci nebude chybět stan s občerstvením, skákací hrad pro děti, malování na obličej, bublinová show, ukázky jízdy elektromobilem a další atrakce. Stane se tak u příležitosti Dne větrné energie, který pořádá Česká společnost pro větrnou energii!

Kompletní informace o výstavbě a fungování nových moderních větrných elektráren u obce Věžnice, možnost prohlídky technologií elektrárny ve spodní část vnitřního tubusu, přednáška specialisty v oboru větrné energie, ukázky jízdy elektromobilem, skákací hrad, malování na obličej a bublinová show pro děti – to jsou hlavní magnety čekající na návštěvníky Dne otevřených dveří u větrných elektráren.

Akce se koná v sobotu 17. června od 9 do 16 hodin u výše položené elektrárny nad obcí Věžnice (Kraj Vysočina, okres Havlíčkův Brod, poblíž Polné, GPS 49° 31' 03" N, 15° 40' 53" E). Pro návštěvníky, kterých každoročně dorazí pod větrné elektrárny několik stovek, je i tentokrát zajištěna možnost parkování a občerstvení.

Větrné elektrárny u Věžnic byly postaveny koncem roku 2009, jejich provozovatelem je společnost ČEZ Obnovitelné zdroje. Každý z dvojice moderních strojů REpower MM92 má instalovaný výkon 2,05 MW, hmotnost 254,8 tun, rotor o průměru 80 metrů a celkovou výšku 126 metrů.

„Věříme, že právě formou osobní zkušenosti a možnosti prožít den takříkajíc přímo s větrnými elektrárnami si lidé mohou udělat skutečně vlastní názor na přínos větrné energetiky. Je to v souladu s naším záměrem, aby se elektrárny staly přirozenou součástí zdejšího prostředí a za své je vzali obyvatelé i návštěvníci kraje,“ říká ředitelka ČEZ Obnovitelné zdroje Martina Ungrová.

Kombinace výkonu a příznivých klimatických podmínek v lokalitě umožňuje, aby elektrárny u obce Věžnice ročně pokryly spotřebu více než dvou tisíc domácností,“ upřesňuje Jiří Ševčík, ředitel úseku Provoz energetických zařízení společnosti ČEZ Energetické služby, která zajišťuje obsluhu a servis strojů.

Více informací je k dispozici na http://www.cez.cz/cs/vyroba-elektriny/obnovitelne-zdroje/vitr/den-otevrenych-dveri.html nebo na http://www.pro-vetrniky.cz

Více informací včetně videa z výstavby nebo záběrů z horní části věžnických elektráren (tzv. gondoly) je k dispozici na http://www.cez.cz/cs/vyroba-elektriny/obnovitelne-zdroje/vitr/provozovane-vetrne-elektrarny/vetrne-elektrarny-veznice.html

Ti, kteří letos dorazit nemohou, mají možnost prohlédnout si větrnou elektrárnu aspoň doma – prostřednictvím virtuální prohlídky další větrné elektrárny Skupiny ČEZ, u východočeského Janova http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-janov/

Celou akci pořádá Česká společnost pro větrnou energii (www.csve.cz) ve spolupráci s European Wind Energy Association (www.ewea.org) u příležitosti Světového dne větru (www.globalwindday.org)

Skupina ČEZ vyrábí v České republice a dalších evropských zemích stoprocentně čistou a ekologickou energii ve vodních elektrárnách, fotovoltaických, větrných, biomasových a bioplynových zdrojích o celkovém instalovaném výkonu 3450 MW.

Více informací naleznete na: www.cez.cz/obnovitelnezdroje

 

Víte, že…

  • nejtěžší částí elektrárny o celkové hmotnosti 254,8 tun je horní díl (tzv. gondola), který váží zhruba 70 tun?
  • špička listu při maximálních otáčkách se točí rychlostí 250 km/hod?
  • pata věže má průměr 4,3 metru?
  • Rotor se pohybuje v pracovních otáčkách v rozmezí od 7 do 16 ot/min?
  • při výstavbě elektrárny je třeba bezprostředně po vztyčení nejhořejší části tubusu instalovat na její vrchol gondolu? Jinak by při silnějším větru hrozilo rozkmitání celé konstrukce.
Vrátit se nahoru