Jít na vyhledávání

Výroba z biomasy rostla o 14 %, dodala čistou elektřinu pro 230 tisíc domácností

24. 01. 2018
Autor

Autor: ČEZ

Výroba z biomasy rostla o 14 %, dodala čistou elektřinu pro 230 tisíc domácností

Téměř 573 milionů kWh ekologické elektřiny vyprodukovaly v loňském roce výrobny Skupiny ČEZ v České republice, které spalují biomasu. Vyrobené množství elektřiny pokryje roční spotřebu 230 tisíc českých domácností.

V roce 2017 dosáhla výroba elektřiny z biomasy v elektrárnách a teplárnách členů Skupiny ČEZ v ČR téměř 573 milionů kWh, což znamená pokrytí spotřeby 230 tisíc domácností. Drtivou většinu spalované biomasy tvořila tradičně dřevní štěpka.

Průběžné zvyšování produkce z biomasy je podmíněno neustálou optimalizací vztahů s dodavateli, investicemi do zkvalitňování provozů a dobrými klimatickými podmínkami. Tyto faktory nám dovolily dosáhnout v roce 2017 meziročního růstu výroby o 14 %,“ komentuje pozitivní vývoj Petr Hodek, generální ředitel společnosti ČEZ Teplárenská, která v rámci Skupiny ČEZ teplárenské lokality obsluhuje.

Výroba z biomasy v provozech Skupiny ČEZ v ČR
(miliony kWh)

 

Výroba 2016

Výroba 2017

Elektrárna Poříčí

206,123

219,467

Elektrárna Hodonín

253,751

321,107

EC Jindřichův Hradec

40,126

32,399

Celkem v ČR

500,000

572,973

Lídrem spalování biomasy ve Skupině ČEZ v České republice je dlouhodobě Elektrárna Hodonín, která disponuje pro tyto účely nejkvalitnějším zázemím (viz virtuální prohlídka elektrárny http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-hodonin/). Vedle analytické laboratoře patří k základním prvkům moderního provozu v Hodoníně třídič biomasy a především unikátní vzorkovač biomasy na spotřebě. V Hodoníně se kromě elektřiny vyrábí i teplo. „I loni šlo o 500 TJ tepla, z toho 420 TJ pocházelo z biomasy. K meziročnímu nárůstu výroby z biomasy významně přispěla realizace úprav na druhém z fluidních kotlů, který může být nově provozován na čistou biomasu až do 80 % jmenovitého výkonu,“ uvedl Radek Kučera, manažer výrobní jednotky Hodonín společnosti ČEZ Teplárenská. Provoz je také evropským unikátem v dodávce přeshraničního tepla. I v loňském roce ho hodonínští energetici dodali do slovenského města Holíč zhruba 90 TJ.

Objem produkce z biomasy průběžně navyšuje také východočeská Elektrárna Poříčí. Základem byl přechod do režimu čistého spalování na fluidním kotli zahájený před pěti lety. V praxi to znamenalo vybudovat nové příjmové místo biomasy včetně třídiče, pásovou dopravu z příjmového místa, nový biozásobník na kotli s dávkovacím zařízením, nový odvod ložového popela a úpravy spalovací komory kotle.

Nejvýznamnější akcí roku 2017 v oblasti biomasy ve Skupině ČEZ byla generální oprava technologie v Energetickém centru Jindřichův Hradec za 30 milionů korun, která si po devíti letech spolehlivého provozu vyžádala odstávku zařízení po celou dobu letních prázdnin. Provoz, který původně pokrýval energetické potřeby textilky Jitka, a.s., prošel opravou kotle, turbogenerátoru a kompletní výměnou látkového filtru a napájecí nádrže. Zařízení spaluje především obilnou slámu, řepkovou slámu a seno. Palivo je slisováno a dodáváno v podobě standardizovaných balíků, kterých se zde ročně spálí více než 130 tisíc. Vedle již zmíněné generální opravy společnost zahájila výstavbu nového biomasového kotle v hodnotě 85 mil. Kč, s jehož uvedením do provozu počítá na podzim roku 2018.

 

Více o spalování biomasy v rámci Skupiny ČEZ najdete na:

http://www.cez.cz/cs/vyroba-elektriny/obnovitelne-zdroje/biomasa/elektrarny-cez-spalujici-biomasu.html

V rámci výroby z obnovitelných zdrojů Skupiny ČEZ je výroba z biomasy druhou nejvýznamnější po výrobě z vodních elektráren.

Vrátit se nahoru