Jít na vyhledávání

ČEZ loni instaloval 307 střešních fotovoltaických elektráren. Dvakrát tolik, než o rok dříve.

05. 03. 2018
Autor

Autor: ČEZ

ČEZ loni instaloval 307 střešních fotovoltaických elektráren. Dvakrát tolik, než o rok dříve.

ČEZ Solární ze skupiny ČEZ ESCO v loňském roce instalovala a připojila rekordních 307 střešních fotovoltaických elektráren o celkovém instalovaném výkonu 1 236 kWp. V roce 2016 ČEZ Solární připojila 152 solárních elektráren s celkovým výkonem 592 kWp.

„Další smlouvy jsme loni podepsali, a i letošní rok tedy bude pro ČEZ Solární velmi úspěšný. Potvrzujeme tak svou pozici jedničky na českém trhu střešních fotovoltaických zdrojů,“ říká člen představenstva ČEZ a ředitel divize obchod a strategie Pavel Cyrani.

Z celkových 307 instalovaných fotovoltaik využilo dotaci z programu Nová zelená úsporám 285 zákazníků a ve všech případech byla dotace schválená. Vysoké úspěšnosti dosahujeme přesnou identifikací potřeb zákazníka a jejich implantací na podmínky dotačního programu. Na 83 kusů, tedy meziročně na více než dvojnásobek, stoupl také počet elektráren, které si zákazníci pořídili společně s bateriovým systémem. Ten ukládá elektřinu vyrobenou během dne.

Nejvíce solárních elektráren ČEZ instaloval ve Středočeském kraji včetně Prahy (86), pak v Ústeckém (76) a v Moravskoslezském (61).

„Zájem lidí o fotovoltaické elektrárny roste, roste také zájem o fotovoltaiky doplněné o bateriové systémy. V letošním roce také čekáme zvýšení počtu solárních elektráren instalovaných pro firemní zákazníky. Trh s fotovoltaikami pro firmy se oživil s ukončením dotačního titul v OPPIK v záři, na což podnikatelé čekali,“ říká Lucie Bedrníčková, jednatelka ČEZ Solární a ředitelka segmentu obcí a malých a středních podniků v ČEZ ESCO. „Další dotační tituly pro firmy, ale i obce se uzavírají na konci dubna, a tak máme plno práce s přípravou žádostí, které pro naše zákazníky zpracováváme.“

Víte že…

  • Pro instalaci fotovoltaických elektráren jsou vhodné střechy namířené na jih, na západ nebo na východ? Mohou být jak šikmé, tak rovné, musejí mít jen dostatečnou nosnost.
  • Očekávaná životnost panelů je až 30 let, přičemž ČEZ poskytuje záruky 25 let na 80procentní výkon panelů a 10 let na samotné panely?
  • Jeden kilowatt instalovaného výkonu zabere zhruba 7m2 šikmé střechy a běžný rodinný domek na sobě může mít 3 – 7 kilowattů panelů? U plochých střech se panely instalují v řadách a je třeba zajistit, aby jedna řada nestínila druhou. Prostorová náročnost tak může být trochu větší.
  • Jedna megawatthodina elektřiny vyrobené z fotovoltaické elektrárny ušetří cca jednu tunu CO2, která by do atmosféry unikla, pokud by bylo stejné množství elektřiny vyrobeno z klasických uhelných elektráren? V průběhu očekávané 30leté životnosti tak stovka instalovaných střešních fotovoltaik od ČEZ uspoří 15 849 tun CO2.
  • Si lidé na střechy nechávají nejčastěji nainstalovat fotovoltaické elektrárny o výkonu mezi 3 a 5,2 kilowattu?
  • Bateriový systém CES Battery Box nabízený ČEZ získal letos Quality Innovation Prize v kategorii Business Innovations mikropodniků a startupů.


Více o fotovoltaice od ČEZ:

https://www.cez.cz/cs/sluzby-pro-zakazniky/fotovoltaika.html

 

Více o bateriových systémech:

https://www.cez.cz/cs/sluzby-pro-zakazniky/bateriove-systemy.html

 

    Vrátit se nahoru