Jít na vyhledávání

Návod na spínaný zdroj pro bezdrátový přenos energie

Nahlásit video / Žádost o odstranění

Tvoje jméno *
Tvůj e-mail *
Zpráva pro administrátora (max 1000 znaků) *

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA.
Ochrana soukromí | Smluvní podmínky

O videu

Autor videa: štěpán Pavlica
Zdeněk Hubáček - technická a odborná podpora

Délka pokusu: 30 minut

Pomůcky: lakovaný drát - (délky: 60 x 2 x 3,14 x poloměr cívky v metrech), NPN tranzistor BC 337 nebo podobný, svítivá dioda, tužkový článek, spínač, cvikačky, odlamovací nůž, tavné lepidlo, izolepa, páječka, cín a kalafuna, podklad z tvrdého papíru nebo odře

Cílová skupina: Základní + Střední škola

Popis videa

Video obsahuje návod na výrobu jednoduchého spínaného zdroje včetně schematu. Slouží jako podpůrné video k soutěžnímu videu s názvem "Vím proč funguje indukční vařič a bezdrátové nabíjení telefonů … ".
Princip funkce popsaného zdroje je podobný obvodu známému jako "zloděj Joulů". Spínací tranzistor je řízen zpětnou vazbou z odbočky na dvaceti závitech. I zde se tedy hojně setkáváme s jevem elektromagnetické indukce a vlastní indukce. Spínací frekvence je závislá na vlastnostech všech cívek, které jsou ve společném nestacionárním magnetickém poli - tedy i na poloze přijímací cívky s diodou. Tvar elektrických kmitů v našem obvodu můžete vidět na oscilografu. Jejich frekvenci jsme měřili multimetrem a vycházela asi 40 - 80 kHz podle naladění a nálady obvodu.
Pro vinutí lze použít i zvonkový drát, který se snáze odizolovává než lakovaný, jeho nevýhodou však je volnější vazba mezi závity a horší účinnost obvodu. Pro práci jsme vybrali průměr drátu 0,33 mm, který je docela samonosný a zároveň jsou závity velmi těsně svázány, není to však podmínkou. Spínač byl z nouze nahrazen "magnetickým kontaktem" z malého neodymového magnetu a ohnutého měkkého špendlíku, který se dobře pájí a na rozdíl od mědi je feromagnetický, toto uspořádání se však natolik osvědčilo, že pro dané aplikace již spínače nevyužíváme.
Třešnička na závěr: Zkuste si svítivku připájet jen k jednomu vývodu přijímací cívky a zapojte se do obvodu - rozsvítí se slabě také. Bude svítit dokonce i když se domluvíte s kamarádem a zapojíte se dva .... a dokonce i když se nebudete držet za ruce!!! - může za to vysoká frekvence zdroje (podrobné vysvětlení si necháme na jindy :)

Vyjádření odborné poroty

Ahoj Štěpáne,



děkujeme za ukázku přenosu energie elektromagnetickým vlněním. Přenos energie bez vodičů je sice principiálně známý, ale prakticky velmi málo používáný, protože je spojen s velkými ztrátami.



V textovém popisu píšeš zajívavé informace o fungování obvodu, je škoda, že jsi tyto pokusy nepřidal k videu, myslíme, že by to bylo velmi zajímavé. Stějně tak by bylo dobré vysvětlit funkci jednotlivých součástek. Zvláště oceňujeme tvůj zájem o elektrotechniku i zručnost a těšíme se na tvé další video. Držíme palce! 



Odborná porota " Vím proč!"  

Komentáře k videu

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit.

Podobná videa

Elektřina a magnetismus (132)

Postavte si vlastní elektromotor

Video ukazuje, jak si sestavit jednoduchý stejnosměrný elektromotor. Chce to trochu trpělivosti při vyvažování cívky.

Hodnocení poroty: 100%

Domácí žárovka

Tento pokus dává návod jak si poradit, když vám nejde elektřina.

Hodnocení poroty: 100%

Tajemství platební karty

Pokus bude magnetický a pomocí něho odhalíme, jak se uchovávají informace na platební kartě.

Hodnocení poroty: 100%

Přenos zvuku pomocí světla

Video ukazuje, jak se přenáší zvuk pomocí diody (která osciluje podle frekvence zvuku, zesíleného přes transformátor).

Hodnocení poroty: 100%

Citronový Proud

Důkaz, že i z ovoce si můžeme vytvořit jednoduchou a slabou baterii.

Hodnocení poroty: 100%

Indukční Ohřev

Ukázka indukčního ohřevu! Princip: Vzduchová cívka vytváří vysoko frekvenční magnetické pole a v kovovém předmětu uvnitř cívky ...

Hodnocení poroty: 100%
Vrátit se nahoru