Jít na vyhledávání

Vztlak

Nahlásit video / Žádost o odstranění

Tvoje jméno *
Tvůj e-mail *
Zpráva pro administrátora (max 1000 znaků) *

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA.
Ochrana soukromí | Smluvní podmínky

O videu

Autor videa: Matyáš Smažík

Délka pokusu: 3 minut

Pomůcky: Talíř, svíčka, sklenice s vodou, zapalovač

Cílová skupina: Střední škola

Popis videa

Popsáno ve videu

Vyjádření odborné poroty

Ahoj Matyáši, vítáme tě v naší soutěži! Děkujeme ti za tvé video s pokusem jak zvednout hladinu vody do lahve pomocí hořící svíčky a podtlaku v lahvi, který vzniká jejím dohořením. V naší soutěži je podobných videí s tvým pokusem opravdu hodně a některé jsou zvláště inspirující svou komplexností, co všechno tví spolužáci o tlaku i podtlaku vědí. Jedněm z nich je video Anežky Laryšové " Podtlak v lahvi". Určitě i ty víš své video doplnit o bližší informace o podtlaku, proč se o něm učíme, kde se s ním v běžném životě setkáváme a také v technické praxi. Jaké má podtlak další vlastnosti? Jak se podtlak projevuje, jsi svým videem dokázal a za to si zasloužíš naší pochvalu. Také by chtělo se podrobněji zabývat tím, proč podtlak vzniká, nejde totiž o pouhé spálení kyslíku (nemáme zaručeno, že veškerého, jak říkáš, ale pravda je, že nestačí pro další hoření) a vznik oxidu uhličitého. Tento, na první pohled jednoduchý, pokus není na vysvětlení tak jednoduchý, jde o poměrně komplexní záležitost, kde se projevuje celá řada jevů. Moc Tě chválíme, za to, že sis tento pokus vybral, a tak trochu pomohl právě tomuto komplexnějšímu pohledu. Často bývá tento pokus vysvětlován jen samotným hořením, spalováním kyslíku a vznikem oxidu uhličitého. Přečti si např. vyjádření poroty k videu Michala Bohma a jistě své vysvětlení vhodně doplníš. Vysvětlení, že podtlak vzniká díky spalování kyslíku není zcela dostačující. Zkus si pokus ještě jednou udělat a podívat se, v jaké fázi dochází k největšímu nasávání. Také se zamysli nad tím, jaký je z pohledu fyziky (ne z pohledu chemie, tedy toho, co se na co přeměňuje) rozdíl mezi situací, když svíčka ještě hoří a kdy už zhasne. Proč si asi voda chvilku "rozmýšlí", než se začne nasávat. Je super, že Tvé video právě může dát příležitost k takovému zamyšlení. To je možná i cenější než scela správně a do podrobna vysvětlený pokus. Také divákovi nebude z tvého vysvětlení jasné, proč tvoje video nese název vztlak. Samozřejmě, že velice kladně hodnotíme jak samotné natočení tvého videa, tak formu tvého komentování pokusu. S přáním dalších zdařilých pokusů! Odborná porota "Vím proč" .

Komentáře k videu

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit.

Podobná videa

Různé (146)

Voda teče vzhůru a mění svojí barvu

Skleněnou baňku vypláchneme roztokem amoniaku a pomalu budeme zahřívat nad plynovým kahanem, až z hrdla baňky začnou unikat páry.

Hodnocení poroty: 100%

Easy vtipna nenewtonska kapalina

Vtipne pojate video se zamerenim na viskozitu a Newtonovu kapalinu, ktera porusuje jeho zakon viskozity.

Hodnocení poroty: 100%

polostínové zatmění Měsíce

Do videa se nám nevešlo, že ve skutečnosti je stín Země velmi velmi dlouhý, protože Slunce je hodně daloko.

Hodnocení poroty: 100%

Mouldův efekt (řetězová fontána)

Popis: Ve videu vám ukážeme efektní pokus, při kterém pustíme plastový a kovový řetízek volným pádem ze sklenice.

Hodnocení poroty: 100%

Pokus zvaný “KARTEZIÁNEK”

V tomto videu se vám pokusím vysvětlit princip pokusu, který se nazývá KARTEZIÁNEK. V tomto pokusu se uplatňuje Archimédův a Pascalův zákon.

0

Hodnocení poroty: 100%

Papper's ghost effect - falešný hologram

V tomto videu jsme se zaměřili na výrobu falešného hologramu pomocí tzv. Papper's ghost effectu.

0

Hodnocení poroty: 100%
Vrátit se nahoru
detail