Jít na vyhledávání

Sladká difuze

Nahlásit video / Žádost o odstranění

Tvoje jméno *
Tvůj e-mail *
Zpráva pro administrátora (max 1000 znaků) *

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA.
Ochrana soukromí | Smluvní podmínky

O videu

Autor videa: Adam Bláha

Délka pokusu: 3 minut

Pomůcky: barevné bonbony, voda (studená a horká), dva talíře, dva hrnky

Cílová skupina: Základní škola

Popis videa

Na dva mělké talíře jsem do kruhu umístil různobarevné bonbony. Na jeden talíř s bonbony jsem opatrně od středu rozlil studenou vodu tak, aby bonbony voda zakrývala asi do jejich půlky. To samé jsem hned zopakoval na druhém talíři s teplou vodou. Na obou talířích byl patrný proces difuze. Na talíři s teplou vodou bylo pronikání částic rychlejší.

Vyjádření odborné poroty

Ahoj Adame, moc ti děkujeme za tvé skvělé a hlavně barevné video, hned jsme po něm dostali chuť na bonbóny, ačkoli tím hlavním ve tvém videu je samozřejmě fyzika. :) Difuze je opravdu proces, který je všude kolem nás (i v nás, jak sám říkáš), ačkoli si to možná neuvědomujeme. Pro úplnost svého videa bys ještě mohl přidat do záběru hodiny, abychom si my i naši diváci dovedli představit, jak dlouho celý proces vlastně trval. Také by možná stálo za to uvést, jaké teploty měly obě vody, abychom si to uměli vůbec představit. Jinak ale tvému pokusu není co vytknout, jen tak dál. Budeme ti držet pěsti. Odborná porota "Vím proč"

Komentáře k videu

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit.

Podobná videa

Molekulová fyzika a statistická fyzika (36)

Šlehačka ve vákuu

Ukážeme vám pokus aneb "hrnečku vař"

Hodnocení poroty: 90%

Pokus s mokrými utěrkami

Pokus měl ukázat, jak funguje SUBLIMACE v praxi. Dvě mokré utěrky se stejnou hmotností na začátku pokusu (207 g) jsme uložili ...

Hodnocení poroty: 90%

Tepelná výměna zářením

V tomto videu se pokusíme vysvětlit poměrně všední fyzikální jev, se kterým se setkáváme převážně v teplých letních měsících.

Hodnocení poroty: 90%

Hypermangan a difuze

V tomto pokusu vidíme jak molekuly hypermanganu volně pronikají mezi molekuly vody-působí mezi sebou jen slabými přitažlivými ...

Hodnocení poroty: 85%

Sponky v krabičce

Do krabičky s vodou vhazujeme kancelářské sponky. Protože voda a vzduch mají různou hustotu molekul, pružná blána na vodě nedovolí kapalině vytéci.

Hodnocení poroty: 85%

Chytrý útok mimozemšťanů

Video poukazuje na neobvyklé vlastnosti atomu - na prázdný prostor, kterým je atom a látka vyplněna z více než 99%.

Hodnocení poroty: 85%
Vrátit se nahoru