Jít na vyhledávání

Výbuch SOPKY

Nahlásit video / Žádost o odstranění

Tvoje jméno *
Tvůj e-mail *
Zpráva pro administrátora (max 1000 znaků) *

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA.
Ochrana soukromí | Smluvní podmínky

O videu

Autor videa: Kristýna Zpěváková

Délka pokusu: 15 minut

Pomůcky: talíř, sklenice, lžička, nůžky, alobal, ocet, potravinářské barvivo, jedlá soda

Cílová skupina: Základní škola

Popis videa

Ve videu ukážu, jak reaguje ocet se sodou. Vznikne oxid uhličitý, který vystoupá nahoru, protože je lehčí než kapalina, ale zůstane na povrchu, protože je těžší než vzduch.

Vyjádření odborné poroty

Ahoj Kristýnko, děkujeme za tvůj hezký pokus demonstrující sopečnou činnost - lávu a plyny, pomocí jedlých produktů. Pokus si názorně předvedla i hezky vysvětlila. Bohužel v pokusu není nijak ukázáno, že je oxid uhličitá těžší než vzduch, i když jsi na to dobře upozornila. Ačkoli tento plyn není vidět, lze jeho existenci docela pěkně předvést. Dá se to divákovi ukázat i pomocí bublin z bublifuku, které stačí zachytit do lahve, ve které jsi provedla tvůj pokus s jedlou sodou a octem. Bubliny se v hrdle lahve zachytí a budou po hladině oxidu uhličitého plavat. A podívaná bude hezká v tom, že oxid uhličitý vidět nebude, ale bude vidět plovoucí bublinu po jeho hladině , která bude nad hladinou octa v lahvi a pod vzduchem v jejím hrdle. Další možností je dokázat přítomnost oxidu uhličitého pomocí jeho vlivu na hoření. Kdybys do něj "ponořila" třeba hořící špejli, tak by špejle přestala hořet. Zde bychom ale upozornili na bezpečnost práce s ohněm. Nicméně v souvislosti s tímto vlivem oxidu uhličitého na hoření souvisí i jeho využití v hasících přístrojích. Třeba o tom bude i tvé další video. Dále se můžeš o oxidu uhličitém více zmínit i u jídla. Zvláště se tento plyn hodně používá v potravinářském průmyslu. Věděla bys kde a proč? Těšíme se na tvé další video a držíme palce tvým novým experimentům a objevům! Odborná porota " Vím proč!"

Komentáře k videu

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit.

Podobná videa

Vlastnosti látek a těles (269)

Důkaz tekutosti vzduchu

Video ukazuje tekutost vzduchu.

Hodnocení poroty: 100%

HORKÝ LED

Ve videu jde o pokus vytvořit takzvaný "Horký led" který lze připravit z octanu sodného. Octan sodný je organická látka a jeho vzorec je CH3COONa.

Hodnocení poroty: 100%

Povrchové napětí

Ukázka existence povrchové vrstvy a povrchového napětí v kapalině a jejich vliv na vlastnosti a chování kapaliny.

Hodnocení poroty: 100%

Objemová roztažnost

Zajímalo vás někdy, proč se materiály pod vlivem vyšší teploty roztahují? Jestli ano, tak se podívejte na tohle video, kde vám ...

Hodnocení poroty: 100%

Tlak v plynu a v kapalině

základní vlstnosti tlaku v plynu a kapalině

Hodnocení poroty: 100%

Easy vtipna nenewtonska kapalina

Vtipne pojate video se zamerenim na viskozitu a Newtonovu kapalinu, ktera porusuje jeho zakon viskozity.

Hodnocení poroty: 100%
Vrátit se nahoru