Jít na vyhledávání

Hydrostatický tlak aneb jak daleko dostříkne voda

Nahlásit video / Žádost o odstranění

Tvoje jméno *
Tvůj e-mail *
Zpráva pro administrátora (max 1000 znaků) *

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA.
Ochrana soukromí | Smluvní podmínky

O videu

Autor videa: Anna Voráčová

Pomůcky: prázdná PET láhev, jehla, obarvená voda, pravítko, papír a tužka, kalkulačka

Cílová skupina: Základní škola

Popis videa

Hydrostatický tlak závisí na třech věcech, hustotě kapaliny, výšce vodního sloupce nad měřeným bodem, tíhovém zrychlení (na Zemi 10 m/s²). Kvůli tlaku taky stříká krev při poranění,krev je totiž natlakovaná od srdce. Hydrostatický tlak je však v každé láhvi naplněné vodou a když stejně jako tepnu porušíme láhev např. jehlou, začne stříkat. Ale jak daleko kapky doletí? Na to existuje vzoreček.

Vyjádření odborné poroty

Ahoj Aničko,

vítáme Tě v naší soutěži fyzikálních pokusů " Vím proč" a děkujeme za vynikající video se zrovna tak skvělými pokusy o nejen hydrostatickém tlaku ale též o vodorovném pohybu (výtoku) vody z lahve. Velice pěkně si své pokusy seřadila a demonstrovala všechny vlivy na výtok kapaliny z lahve, jak daleko voda dopadne. Zvláště jsme rádi za zápis naměřených hodnot a jejich i grafické porovnání s hodnotami vypočítanými vzdálenosti dopadu proudu vody podle fyzikálních vzorečků. Jako třešnička na dortu Tvého videa už schází jen komentář k chybě měření, která se dá také přesně vyjádřit.
Máš pravdu, chyba Tvého měření malá. Zcela odpovídá použitým měřidlům délky (pravítko) a jeho přesnosti měření, ale to se divák z Tvého videa už nedozví. Třeba příště, tomu už tak bude. Navíc, v některých případech by chyba měření oproti vypočítaným hodnotám mohla být výrazně větší. Víš za jakých podmínek by tomu tak bylo? Umět pracovat s chybou měření je též důležitá součást každého experimentu, byť se to na první pohled ani nezdá.
K Tvému videu Ti blahopřejeme a jsme nadšení Tvým precizním přístupem k provedení pokusů, fyzikálním vhledem a důsledností a srozumitelný popisem.

Jen tak dál, budeme se těšit na Tvá další videa a držíme palce!

Odborná porota " Vím proč"



Komentáře k videu

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit.

Podobná videa

Fyzikální veličiny (104)

K čemu je dobré tření aneb sliz pro obranu ambasád

Video odpoví na otázku Marka, k čemu je dobré tření... Jsme parta studentů, říkáme si Laborky.

Hodnocení poroty: 100%

Harmonické tóny strun

Na houslích a notebooku vám ukážu, jak se tvoří harmonické tóny a jaký může být rozdíl mezi jejich vnímáním a zobrazovanou analýzou.

Hodnocení poroty: 100%

Fyzikální hádanka

Fyzikální hádanka zkoumá chování pádu dvou těles: kancelářského papíru formátu A5 o hmotnosti 1 g a polystyrénu o hmotnosti 26 g.

Hodnocení poroty: 100%

Atmosférický tlak

Tento pokus jsem okoukala na Vím proč. Nebylo ale jasné, jak moc je atmosferický tlak silný.

Hodnocení poroty: 100%

Hustota lidského těla

V tomto videu Vám předvedeme experimentální měření hustoty lidského těla. Kdy za pomoci hmotnosti a objemu těla vypočítáme jeho hustotu.

Hodnocení poroty: 100%

Ukázky z akustiky

V tomto videu se stručně seznámíte se zvukem a jeho podobami. V závěru se dostanou ke slovu rázy a jejich frekvence. Provádět vás bude šílený vědec.

Hodnocení poroty: 95%
Vrátit se nahoru